Związek Banków Polskich

W Warszawie ceny idą w górę

Po raz pierwszy od dwóch lat, między lipcem a wrześniem bieżącego roku wzrosły średnie ceny transakcyjne mieszkań kupowanych we wszystkich dużych miastach w kraju. Jak informuje w swoim raporcie Związek Banków Polskich, wyjątkiem był Wrocław, w którym odnotowany został minimalny spadek cen nabywanych w tym czasie lokali na rynku pierwotnym i wtórnym. Na największym w kraju, warszawskim rynku mieszkaniowym w trzecim kwartale br. kupujący płacili za metr średnio 7249 zł, wykładając za lokal przeciętnie ponad 403 tys. zł.

Czytaj więcej »W Warszawie ceny idą w górę

W ciągu 2,5 roku klienci przenieśli ponad 37 tysięcy rachunków bankowych

Od 1 stycznia 2010 roku do końca czerwca 2012 roku w ramach systemu OGNIVO klienci przenieśli między bankami ponad 37 tysięcy rachunków. Implementacja rekomendacji przygotowanej przez Związek Banków Polskich znacząco ułatwiła i uprościła procedury związane z przenoszeniem rachunków. Tylko 3% klientów w trakcie zmiany banku zdecydowało się na utrzymanie poprzedniego rachunku, czyli tzw. multibanking.

Czytaj więcej »W ciągu 2,5 roku klienci przenieśli ponad 37 tysięcy rachunków bankowych

Bankowość internetowa rośnie coraz szybciej

Na koniec I kwartału 2012 roku z bankowości internetowej aktywnie korzystało ponad 10,5 milionów Polaków. Dostęp do swojego banku przez Internet ma już ponad 18,5 milionów klientów. Mimo, że I kwartał zazwyczaj przynosi spadek niektórych statystyk, trzy pierwsze miesiące tego roku były znacznie lepsze niż I kwartał 2011 roku. Widać to nie tylko po działaniach klientów. Banki inwestują w nowe systemy, platformy internetowe i technologie biometryczne – wynika z siódmej edycji raportu netB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Czytaj więcej »Bankowość internetowa rośnie coraz szybciej

140 mln zł – tyle oszuści próbowali wyłudzi z banków w III kwartale 2011 r.

W III kwartale 2011 roku udaremniono ponad 1,6 tysiąca prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się cudzymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 140 milionów złotych. Średnia kwota próby wyłudzenia wyniosła aż 33,2 tysiąca złotych – takie wnioski wynikają z siódmej edycji „Raportu o dokumentach infoDOK”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Czytaj więcej »140 mln zł – tyle oszuści próbowali wyłudzi z banków w III kwartale 2011 r.

Na cudze nazwisko próbowano wyłudzić z banków ponad 458 milionów zł

Według najnowszego „Raportu o dokumentach infoDOK”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich, w 2010 roku udaremniono 7,5 tysiąca prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się cudzymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 458 milionów złotych. Średnia kwota próby wyłudzenia wyniosła 31 tysięcy złotych. W IV kwartale 2010 roku najwięcej takich prób odnotowano w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim.

Czytaj więcej »Na cudze nazwisko próbowano wyłudzić z banków ponad 458 milionów zł

Zmiany w BTE uderzą w klientów banków

Zmiany w ustawie o Bankowym Tytule Egzekucyjnym (BTE) negatywnie wpłyną na bezpieczeństwo czynności bankowych. Projekt zmian ogranicza instytucję Bankowego Tytułu Egzekucyjnego, mimo że w 2005 roku Trybunał Konstytucyjny uznał go za zgodny z konstytucją, a banki w pełni wdrożyły zalecenia Trybunału dotyczące obowiązków informacyjnych w tym zakresie wobec klientów.

Czytaj więcej »Zmiany w BTE uderzą w klientów banków

Raport netB@nk: więcej klientów bankowości internetowej, mniej kart kredytowych

Na koniec III kwartału br. z bankowości internetowej aktywnie korzystało 9 milionów klientów indywidualnych. Według prognoz, liczba ta w kolejnych latach rosnąć może nawet o milion rocznie. Zwiększa się też wartość transakcji dokonywanych przez Internet. Z kont internetowych na co dzień aktywnie korzysta również ponad milion małych i średnich przedsiębiorstw. Od początku roku o ponad 10% spadła natomiast liczba kart kredytowych w portfelach Polaków – wynika z pierwszej edycji raportu netB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Czytaj więcej »Raport netB@nk: więcej klientów bankowości internetowej, mniej kart kredytowych