Archiwa tagu: Związek Banków Polskich

W Warszawie ceny idą w górę

Po raz pierwszy od dwóch lat, między lipcem a wrześniem bieżącego roku wzrosły średnie ceny transakcyjne mieszkań kupowanych we wszystkich dużych miastach w kraju. Jak informuje w swoim raporcie Związek Banków Polskich, wyjątkiem był Wrocław, w którym odnotowany został minimalny spadek cen nabywanych w tym czasie lokali na rynku pierwotnym i wtórnym.

140 mln zł – tyle oszuści próbowali wyłudzi z banków w III kwartale 2011 r.

W III kwartale 2011 roku udaremniono ponad 1,6 tysiąca prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się cudzymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 140 milionów złotych. Średnia kwota próby wyłudzenia wyniosła aż 33,2 tysiąca złotych – takie wnioski wynikają z siódmej edycji „Raportu o dokumentach infoDOK”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Na cudze nazwisko próbowano wyłudzić z banków ponad 458 milionów zł

Według najnowszego „Raportu o dokumentach infoDOK”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich, w 2010 roku udaremniono 7,5 tysiąca prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się cudzymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 458 milionów złotych. Średnia kwota próby wyłudzenia wyniosła 31 tysięcy złotych. W IV kwartale 2010 roku najwięcej takich prób odnotowano w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim.

Zmiany w BTE uderzą w klientów banków

Zmiany w ustawie o Bankowym Tytule Egzekucyjnym (BTE) negatywnie wpłyną na bezpieczeństwo czynności bankowych. Projekt zmian ogranicza instytucję Bankowego Tytułu Egzekucyjnego, mimo że w 2005 roku Trybunał Konstytucyjny uznał go za zgodny z konstytucją, a banki w pełni wdrożyły zalecenia Trybunału dotyczące obowiązków informacyjnych w tym zakresie wobec klientów.