Przejdź do treści

Waldemar Łaski

Grupa FAMUR nagrodzona na Targach w Katowicach

Grupa FAMUR – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – została uhonorowana medalem Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2011” za kompleks do eksploatacji niskich pokładów węgla – w kategorii „Nowe Maszyny i Technologie”. Nagrodzony zespół maszyn od kilku miesięcy pracuje w należącej do KHW kopalni Murcki-Staszic. Uroczyste wręczenie nagród – z rąk przewodniczącego międzynarodowego jury prof. dr hab. inż. Marka Jaszczuka z Politechniki Śląskiej – odbyło się w dniu 6 września w Katowicach.

Czytaj dalej »Grupa FAMUR nagrodzona na Targach w Katowicach

FAMUR dostarczył sprzęt do Meksyku

Grupa FAMUR – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – dostarczyła systemy wydobywcze meksykańskiej spółce MINERA DEL NORTE S.A. de C.V. Zrealizowane umowy dotyczyły zaprojektowania, produkcji, montażu i uruchomienia urządzeń oraz przeprowadzenia cyklu szkoleń w zakresie obsługi dostarczonych maszyn. Zamówienia do Meksyku obejmowały dostarczenie obudów ścianowych FAZOS o łącznej wartości ponad 20 mln EUR.

Czytaj dalej »FAMUR dostarczył sprzęt do Meksyku

Famur przejmuje Remag

FAMUR SA – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego – nabył 85% akcji producenta kombajnów chodnikowych REMAG SA. Wartość transakcji wyniosła 186,78 mln złotych i była równa cenie ich nabycia przez poprzedniego właściciela, powiększonej o koszty obsługi transakcji.

Czytaj dalej »Famur przejmuje Remag

Grupa FAMUR: podsumowanie roku 2010 w branży zaplecza górniczego

Rok 2010 – podobnie jak 2009 – był trudny dla branży górniczej, z powodu nadal odczuwalnego kryzysu gospodarczego. Mniejsze środki na inwestycje w modernizację kopalń – a tym samym ograniczenie nakładów – wpłynęły na wolumen i strukturę zamówień dla przedsiębiorstw zaplecza górniczego. Kopalnie zainteresowane były w większym stopniu niż w poprzednich latach modernizacją sprzętu i leasingiem urządzeń, niż zakupem nowych maszyn. Mimo trudnej sytuacji na rynku, Grupa FAMUR zachowała rentowność na satysfakcjonującym poziomie. Konsekwentnie współpracowaliśmy z naszymi stałymi odbiorcami w Polsce. W drugiej połowie roku zauważalne były pewne sygnały poprawy sytuacji na rynku. W III kwartale 2010 przychody Grupy znacząco wzrosły – o około 73% w porównaniu do analogicznego okresu 2009. W październiku tego roku podpisaliśmy kontrakt z Katowickim Holdingiem Węglowym na dostawę kompletnego systemu wydobywczego do niskich pokładów węgla dla KWK Murcki-Staszic. Tak duże zamówienie – o wartości 84 mln zł – traktujemy jako pozytywna prognozę na kolejne miesiące.

Czytaj dalej »Grupa FAMUR: podsumowanie roku 2010 w branży zaplecza górniczego

Grupa FAMUR zakończyła prezentację kompleksu do pokładów niskich

Grupa FAMUR – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – zakończyła prezentację innowacyjnego na skalę światową kompleksu do eksploatacji niskich pokładów węgla. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele polskiego rządu, w tym Minister Gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Prezentacje obejrzeli także kluczowi kontrahenci z kraju – przedstawiciele JSW, KHW, KW – a także zagranicy: m.in. z Rosji, Ukrainy, Argentyny i Meksyku.

Czytaj dalej »Grupa FAMUR zakończyła prezentację kompleksu do pokładów niskich

Ireneusz Tomecki nowym wiceprezesem Famur

Z dniem 1 grudnia Rada Nadzorcza FAMUR SA powołała na stanowisko wiceprezesa zarządu spółki Ireneusza Tomeckiego. Jego działania skoncentrowane będą na rozwoju współpracy handlowej z kontrahentami na rynku polskim. Ireneusz Tomecki będzie także odpowiedzialny za integrację z Grupą FAMUR zorganizowanej części przedsiębiorstwa Pemug SA, na zakup której spółki podpisały umowę przedwstępną.

Czytaj dalej »Ireneusz Tomecki nowym wiceprezesem Famur

Kompleks ścianowy Grupy FAMUR bije w Rosji rekordy wydobycia

Wyprodukowany przez Grupę FAMUR – jednego z największych w Polsce oraz liczącego się na świecie producenta maszyn i urządzeń dla górnictwa – kompleks ścianowy działający od października 2009 roku w rosyjskiej kopalni Bajkaimskaja, bije rekordy wydajności. Dzięki efektywnej synergii zastosowanych rozwiązań FAMUR, FAZOS i NOWOMAG kompleks wydobył już w sumie ponad 2.000.000 ton węgla. Obecnie kompleks wydobywa od 8 do 10 tys. ton węgla na dobę.Czytaj dalej »Kompleks ścianowy Grupy FAMUR bije w Rosji rekordy wydobycia