Tomasz Geburczyk

Ufamy kartom, ale gotówkę chcemy mieć w kieszeni

Z badań Instytutu Homo Homini przeprowadzonych na zlecenie Banku Zachodniego WBK wynika, że Polacy wciąż są bardzo zachowawczy korzystając z kart i choć uważają karty za najbezpieczniejszą formę płatności, to na wyjazdy zagraniczne ponad 70% z nas zabiera gotówkę. – Kartami albo płacimy w sklepach, albo pobieramy gotówkę z bankomatu. Wszelkie bardziej „wyrafinowane” formy są z braku wiedzy czy też z lęku przed utratą pieniędzy ogromnej większości „kartowych” Polaków obce – uważa prof. Janusz Czapiński. A przecież gdyby wszyscy Polacy świadomie korzystali z kart, to tylko dzięki funkcji Moneyback na poziomie 1%, w całym 2009 roku do ich kieszeni mogłoby wrócić 776 mln zł.

Czytaj więcej »Ufamy kartom, ale gotówkę chcemy mieć w kieszeni

W co dziesiątym banku klienci zastanawiają się nad przeniesieniem konta

Wprawdzie wciąż w zdecydowanej większości banków (87 proc.) nie widać, aby ułatwienia w przenoszeniu kont między bankami wpłynęły na faktyczną mobilność klientów. Jednak w co dziesiątym banku można już odczuć skutki tego kroku – wynika z przedstawionych w tym tygodniu badań Pentora na temat rekomendacji Związku Banków Polskich dotyczącej ROR-ów.

Czytaj więcej »W co dziesiątym banku klienci zastanawiają się nad przeniesieniem konta

Karty kredytowe w 2009 roku

W ostatnim kwartale zeszłego roku w większości banków ubyło kart kredytowych. O 10 i więcej procent skurczyły się wachlarze kart w Pekao, BPH oraz Kredyt Banku. Mocno stopniały też zasoby kart kredytowych w AIG Banku (-8 proc.) oraz BNP Paribas Fortis (-6 proc.). Ubyło właścicieli kart kredytowych Millennium, Citi Banku Handlowego, ING BSK i Raiffeisen Banku. Spadek robi wrażenie. Na 19 banków, w których Gold Finance zbierał dane, plastików ubyło w 10 instytucjach. Od września do grudnia 2009 r. zniknęło grubo ponad 200 tys. kart (Kredyt Bank nie podaje konkretnych danych).

Czytaj więcej »Karty kredytowe w 2009 roku