SUSE Linux Enterprise

Dell dołącza do programu SUSE Appliance firmy Novell

Novell poinformował, że firma Dell dołączyła do programu SUSE Appliance, co ułatwi jej tworzenie, wdrażanie i pielęgnację szerokiej gamy wirtualnych urządzeń programowych sprzedawanych pod marką Dell. Zawarta umowa umożliwi firmie Dell dostarczanie aplikacji w postaci gotowych do wdrożenia wirtualnych bądź sprzętowych urządzeń zbudowanych w oparciu o system SUSE Linux Enterprise.

Czytaj więcej »Dell dołącza do programu SUSE Appliance firmy Novell

Współpraca Novella i Linux Professional Institute w obszarze szkoleń i certyfikacji

Novell (NASDAQ: NOVL) i Linux Professional Institute (LPI) poinformowały o nawiązaniu międzynarodowej współpracy w celu dostosowania wymagań programów szkoleniowych i podstawowych certyfikatów linuksowych do standardu LPIC-1. W ramach programu, specjaliści w dziedzinie systemu Linux, którzy zdobyli status LPIC-1, będą również spełniać wymagania certyfikatu Novell Certified Linux Administrator (CLA). Oprócz tego dział szkoleń Novella – Novell Training Services – postanowił o włączeniu założeń programu szkoleniowego LPIC-1 do materiałów szkoleniowych CLA.Czytaj więcej »Współpraca Novella i Linux Professional Institute w obszarze szkoleń i certyfikacji

SUSE Appliance Program rewolucjonizuje sposób tworzenia pakietów aplikacji i dostarczania ich klientom

SUSE Appliance Program rewolucjonizuje sposób tworzenia pakietów aplikacji i dostarczania ich klientom
– SUSE Appliance to pierwsze w branży rozwiązanie do tworzenia i wdrażania oprogramowania do urządzeń z pełnym wsparciem technicznym
– Niezależni producenci oprogramowania mogą wdrażać swoje rozwiązania na różnych platformach fizycznych i wirtualnych oraz w architekturze typu cloud bez problemów i komplikacji typowych dla tradycyjnych metod dostarczania oprogramowania
WARSZAWA, 29 lipca 2009 r. – Novell przedstawił kompleksowy program, obejmujący zestaw nowatorskich technologii (premiera: SUSE Studio Online, SUSE Linux Enterprise JeOS, SUSE Linux Enterprise Server for Amazon EC2), który umożliwi niezależnym producentom oprogramowania szybkie tworzenie, uaktualnianie, konfigurowanie i wprowadzanie na rynek oprogramowania i urządzeń wirtualnych objętych pełnym wsparciem technicznym. Program ten, o nazwie SUSE Appliance Program (zobacz: www.novell.com/linux/appliance ), ułatwia dostosowywanie systemów operacyjnych do indywidualnych potrzeb oraz tworzenie i testowanie stosów oprogramowania. Novell jest pierwszym i dotychczas jedynym producentem, który oferuje tej grupie klientów kompleksowe rozwiązanie do tworzenia oprogramowania do urządzeń (appliance software). SUSE Appliance Program jest oparty na platformie SUSE Linux Enterprise i zapewnia niezależnym producentom oprogramowania nowe sposoby tworzenia pakietów i dystrybucji oprogramowania. Ułatwia im wdrażanie aplikacji w środowiskach fizycznych, wirtualnych i chmurach obliczeniowych (cloud computing), skraca cykle sprzedaży i stwarza nowe możliwości rynkowe.
Program ten obejmuje obecnie technologie SUSE Studio Online  (nowatorskie, oparte na Internecie narzędzie do tworzenia oprogramowania do urządzeń, zobacz: http://susestudio.com) i SUSE Linux Enterprise JeOS (Just Enough Operating System, zobacz: http://www.novell.com/products/jeos ), pełne wsparcie techniczne serwera SUSE Linux Enterprise Server 11 wdrożonego w chmurze obliczeniowej Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2) oraz kompleksową pomoc marketingową. Novell oferuje również wersję zapoznawczą zestawu narzędzi SUSE Appliance Toolkit do zarządzania aktualizacjami, dostępem i konfiguracją. Program SUSE Appliance Program zyskał już wsparcie największych niezależnych producentów oprogramowania, takich jak Adaris Technologies, Adobe, BitRock, Codice Software, Four J’s Development Tools, HP, IBM, Infobright, Ingres, Messaging Architects, Packet General, Quest Software, SAP, Sonoa Systems, VMware i Zmanda.
„Oprogramowanie do urządzeń znacznie upraszcza zarządzanie systemami informatycznymi w małych i średnich firmach, które dzięki temu mogą nie tylko obniżyć koszty, ale również poświęcić więcej czasu swoim klientom” – powiedział Bob Sutor, wiceprezes ds. oprogramowania Open Source i Linux w firmie IBM Software.„Łatwe we wdrażaniu i obsłudze rozwiązania, takie jak Lotus Foundations oparty na serwerze SUSE Linux Enterprise Server i oprogramowaniu IBM, zapewniają naszym partnerom handlowym nowe, atrakcyjne możliwości sprzedaży. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że rozszerzymy współpracę z Novellem w zakresie oprogramowania do urządzeń”.
Nowy model dystrybucji oprogramowania
Wdrażanie oprogramowania w przedsiębiorstwach jest obecnie czasochłonne i wymaga zaangażowania dużych zasobów zarówno ze strony klienta, jak i niezależnego producenta oprogramowania. W celu uproszczenia tego procesu pojawiły się tzw. chmury obliczeniowe (cloud computing, zobacz: http://www.novell.com/cloud) i różne modele oprogramowania traktowanego jako usługi (as-a-service), które zapewniają klientom elastyczne rozwiązania dostosowane do ich bieżących potrzeb. Te nowe technologie utrudniły jednak producentom ISV szybkie konfigurowanie i dostarczanie gotowych, niestandardowych aplikacji. Jednym z rozwiązań tego problemu jest oprogramowanie do urządzeń, czyli wstępnie skonfigurowana kombinacja aplikacji, oprogramowania warstwy pośredniej i systemu operacyjnego zintegrowana w jednym obrazie i przygotowana do pracy na standardowych urządzeniach.
„Oprogramowanie do urządzeń oferuje nową metodę tworzenia pakietów aplikacji. Umożliwia oddzielenie sprzętu od oprogramowania oraz uelastycznia procesy wdrażania i zarządzania” – powiedział Al Gillen, wiceprezes ds. programów w dziale oprogramowania systemowego firmy IDC. „Firmy szukają prostszych sposobów wdrażania aplikacji, a ten nowy typ oprogramowania można bez problemu wdrażać w coraz bardziej zwirtualizowanej infrastrukturze (zobacz: http://www.novell.com/solutions/virtualization-workload) współczesnych centrów przetwarzania danych, nawet w architekturze chmur obliczeniowych (cloud computing). Jesteśmy przekonani, że oprogramowanie do urządzeń przyniesie korzyści zarówno klientom (poprzez zmniejszenie kosztów pomocy technicznej), jak i niezależnym producentom oprogramowania (skracając cykl sprzedaży)”.
SUSE Appliance Program zrewolucjonizował sposób tworzenia pakietów aplikacji i dostarczania ich klientom. W rezultacie niezależni producenci oprogramowania mogą wdrażać swoje rozwiązania na różnych platformach fizycznych i wirtualnych oraz w architekturze typu cloud bez problemów i komplikacji typowych dla tradycyjnych metod oprogramowania. Dla klientów oznacza to mniejsze inwestycje początkowe w oprogramowanie i szybsze osiągnięcie korzyści z nowych rozwiązań. Otrzymują oni elastyczny, gotowy produkt, który może działać na wielu platformach i w różnych architekturach.
Centra przetwarzania danych są obecnie coraz bardziej zorientowane na usługi. Ich menedżerowie potrzebują nowych narzędzi, aby sprostać wymaganiom użytkowników oraz stworzyć elastyczną, zautomatyzowaną i ekonomiczną infrastrukturę informatyczną. Klienci chcą w razie potrzeby przenosić całe środowiska robocze (systemy operacyjne wraz z aplikacjami i danymi) w różne miejsca centrum przetwarzania danych niezależnie od platformy fizycznej lub wirtualnej. Aby spełnić te nowe wymagania, niezależny producent oprogramowania potrzebuje narzędzi przekształcających jego aplikacje w oprogramowanie do urządzeń, czyli środowiska robocze, które można szybko i bez problemów przenosić z miejsca na miejsce. Ułatwi to firmie zarządzanie mocą obliczeniową i lepsze wykorzystanie zasobów.
Czego potrzebuje niezależny producent oprogramowania, aby tworzyć i wdrażać oprogramowanie do urządzeń?
SUSE Appliance Program zapewnia wszystkie technologie i usługi wsparcia potrzebne niezależny producent oprogramowania do tworzenia i wdrażania oprogramowanie do urządzeń oraz urządzeń wirtualnych. Program ten jest oparty na platformie SUSE Linux Enterprise (zobacz: http://www.novell.com/linux) i obejmuje następujące komponenty:
– SUSE Studio Online – bezpłatne narzędzie internetowe, które umożliwia w ciągu kilku minut stworzenie kompletnego oprogramowania do urządzeń nawet. Pozwala ono również na całościowe dostosowanie systemu operacyjnego do indywidualnych potrzeb. Niezależny producent oprogramowania może więc utworzyć niestandardową konfigurację takiego systemu, która będzie objęta pełnym wsparciem technicznym Novella.
– SUSE Linux Enterprise JeOS jest uaktualnioną, wstępnie sformatowaną, stanowiącą minimalne środowisko uruchomieniowe i objętą pełnym wsparciem technicznym konfiguracją serwera SUSE Linux Enterprise Server. Stanowi dobry punkt wyjścia dla ręcznego tworzenia oprogramowania do urządzeń opartego na tym serwerze. Dzięki temu narzędziu niezależni producenci oprogramowania mogą zapewnić swoim klientom certyfikaty, wydajność, skalowalność i łatwość obsługi środowiska SUSE Linux Enterprise.
– SUSE Linux Enterprise Server for Amazon EC2 – konfiguracja serwera SUSE Linux Enterprise przygotowana do wdrożenia w chmurze obliczeniowej Amazon EC2.
– Pomoc dla niezależnych producentów oprogramowania w zakresie marketingu i sprzedaży obejmuje udostępnienie kanałów dystrybucji, wspólne kampanie marketingowe oraz umowy dotyczące cen i redystrybucji. Przyspiesza wprowadzanie na rynek produktów w wersji testowej i operacyjnej. Wsparcie marketingowe obejmuje program Novell ISV PartnerNet Program (http://www.novell.com/partners/technology/isv), bezpłatną redystrybucję wersji testowych oraz elastyczne modele ustalania cen.
Jeszcze w tym roku pojawi się wersja zapoznawcza zestawu narzędzi SUSE Appliance Toolkit. Obecnie w takiej wersji dostępne są narzędzia SUSE Lifecycle Management Server do uwierzytelniania i kontroli dostępu (dla dostawców dostarczających klientom aktualizacje oprogramowania), WebYaST do zdalnej konfiguracji przez Internet oraz rozszerzenie serwera Mono (zobacz: http://www.novell.com/products/mono), które pozwala niezależnym producentom oprogramowania wykorzystać dotychczasowe doświadczenia na platformie .NET podczas wdrażania aplikacji na Linuksie.
„SUSE Appliance Program ułatwia niezależnym producentom oprogramowania wdrażanie aplikacji w chmurze obliczeniowej, szybsze wprowadzanie produktów na rynek oraz obniżenie kosztów pomocy technicznej, z którego skorzystają również ich klienci” – powiedział Markus Rex, wiceprezes i dyrektor generalny działu rozwiązań opartych na platformach Open Source w firmie Novell. „W programie dla niezależnych producentów oprogramowania Novell wykorzystał całą swoją wiedzę o tworzeniu systemów operacyjnych oraz ich dostosowywaniu do indywidualnych potrzeb. Aby opracowywać własne rozwiązania, producenci nie muszą specjalizować się w systemach linuksowych. Mogą skupić się na tym, co potrafią najlepiej – tworzeniu coraz lepszego oprogramowania dla swoich klientów”.
Ceny i dostępność
Usługa SUSE Studio jest dostępna bezpłatnie pod adresem www.susestudio.com. Oprogramowanie SUSE Linux Enterprise JeOS można pobrać ze strony www.novell.com/products/jeos/. Koszty wsparcia technicznego będą ustalane w ramach indywidualnych umów OEM. Oprogramowanie SUSE Linux Enterprise for Amazon EC2 jest obecnie dostępne na stronach Amazon EC2 pod adresem http://tinyurl.com/n4sa9f(wymagana (wymagana jest rejestracja) i kosztuje 19 USD miesięcznie oraz 0,10 USD za minutę. Zestaw narzędzi SUSE Appliance Toolkit będzie dostępny jeszcze w tym roku. Można się z nim już zapoznać na stronie www.novell.com/appliances. Więcej informacji o programie SUSE Appliance Program znajduje się na stronie www.novell.com/suseappliancepresskit.

Novell przedstawił kompleksowy program, obejmujący zestaw nowatorskich technologii (premiera: SUSE Studio Online, SUSE Linux Enterprise JeOS, SUSE Linux Enterprise Server for Amazon EC2), który umożliwi niezależnym producentom oprogramowania szybkie tworzenie, uaktualnianie, konfigurowanie i wprowadzanie na rynek oprogramowania i urządzeń wirtualnych objętych pełnym wsparciem technicznym.Czytaj więcej »SUSE Appliance Program rewolucjonizuje sposób tworzenia pakietów aplikacji i dostarczania ich klientom