Stooq.com

Najnowsza historia złota – część XVI

Biorąc pod uwagę relację ceny złota do kursów akcji, złoto jest nadal niedowartościowane. Na koniec maja 2009 roku cena złota wyrażona w USD stanowiła 11% wartości indeksu akcji Dow Jones Industrial Average. Patrząc na historyczne zależności wysokie ceny złota względem akcji obserwowaliśmy przy poziomach 30-50%, a pod koniec lat 70-tych XX w., przy dużej inflacji doszły do poziomu 100% wartości DJIA.

Czytaj więcej »Najnowsza historia złota – część XVI

Najnowsza historia złota – część XV

Biorąc pod uwagę relację ceny złota do kursów akcji, złoto jest nadal niedowartościowane. Na koniec maja 2009 roku cena złota wyrażona w USD wynosiła 11% wartości indeksu akcji Dow Jones Industrial Average. Patrząc na historyczne zależności wysokie ceny złota względem akcji obserwowaliśmy przy poziomach 30-50%, a pod koniec lat 70-tych XX w., przy dużej inflacji, doszły do poziomu 100% wartości DJIA.

Czytaj więcej »Najnowsza historia złota – część XV

Najnowsza historia złota – część XIV

Kiedy cztery lata temu specjaliści World Gold Council zadali pytanie 9027 kobietom z sześciu krajów o treści: na co wydałabyś podarowane Ci 500 dolarów, dowiedzieli się, że 43 proc. respondentek przeznaczyłaby tą kwotę na zakup złotej biżuterii. Jednak pomiędzy poszczególnymi nacjami miało miejsce duże zróżnicowanie w zakresie preferencji. Do jubilera udałoby się najwięcej mieszkanek Indii – 86 proc.

Czytaj więcej »Najnowsza historia złota – część XIV

Najnowsza historia złota – część XII

Odkrycie Ameryki wraz z jej bogatymi złożami metali szlachetnych miało duże znaczenie dla nowożytnej Europy. Statki hiszpańskie, załadowane zarówno złotem, jak i srebrem, przybijały do Sewilli, skąd część kruszców wędrowała do skarbca Króla Hiszpanii, a pozostałe sprzedawano w  innych krajach. Jednak nagły wzrost ilości złota w Hiszpanii przyczynił się, jak na ironię, do poważnych perturbacji w gospodarce tego kraju.

Czytaj więcej »Najnowsza historia złota – część XII

Najnowsza historia złota – część XI

W naszym kraju działa od 1993 r. Polskie Bractwo Kopaczy Złota z siedzibą w Złotoryi – określanej mianem stolicy polskiego złota. Członkiem tej organizacji może zostać każda zacna osoba, której leży na sercu dobro regionu oraz kraju, czytamy na stronie internetowej PBKZ. Bractwo organizuje co roku zawody w płukaniu złota, co służy promocji regionu a uczestnikom dostarcza sporo emocji i zabawy, a czasami korzyści. Szacuje się, że członkowie Bractwa pozyskują łącznie pół kilograma złota rocznie.Czytaj więcej »Najnowsza historia złota – część XI

Najnowsza historia złota – część X

Lecznicze właściwości złota znali już starożytni. Paracelsus zalecał stosowanie preparatów złota przy terapii chorób wenerycznych, trądu, ropiejących ran i padaczki. Przez wiele wieków związki złota wykorzystywano do leczenia kiły, chorób zakaźnych, serca, gruźlicy. Dziś służą one leczeniu niektórych schorzeń, jak zapalenie stawów a izotop tego metalu leczy niektóre nowotwory.

Czytaj więcej »Najnowsza historia złota – część X

Najnowsza historia złota – część VIII

Złoto jest w pełni odporne na korozję, swoim blaskiem urzeka nawet po wielu setkach lat przebywania w wilgotnym środowisku. Ulega jedynie mieszaninie kwasu solnego i azotowego, określanej mianem wody królewskiej oraz kwasowi selenowemu. Metal ten wykazuje się również niezwykłymi właściwościami fizycznymi – z jednego grama można wykonać drucik o długości 2,5 km.

Czytaj więcej »Najnowsza historia złota – część VIII

Najnowsza historia złota – część VI

Złotonośne pokłady złota znajdują się również w Polsce, w większości  znacznie wyeksploatowane. Ze złota zasłynęła Złotoryja, Złoty Stok, Bolesławiec. W okresie Średniowiecza na ziemiach polskich pozyskano kilkadziesiąt ton złota. Według niektórych szacunków, pod względem zasobności w złotonośne złoża, Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie, po Francji, Szwecji i Finlandii.

Czytaj więcej »Najnowsza historia złota – część VI