Przejdź do treści

Rynekpierwotny.com

Co zmieniło się w prawie nieruchomości w 2013 roku?

Uchwalenie ustawy wprowadzającej „Mieszkanie dla młodych”, uwolnienie dostępu do zawodu pośrednika nieruchomości, przyjęcie przez rząd projektu założeń do ustawy o rencie dożywotniej oraz planowane uruchomienie „Funduszu Mieszkań na wynajem” to najważniejsze zmiany w prawie nieruchomości w 2013 r. – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.Czytaj dalej »Co zmieniło się w prawie nieruchomości w 2013 roku?

1 Rynekpierwotny.com

900 „mieszkań dla młodych” w Poznaniu

rynek pierwotnyWkrótce pierwsi poznaniacy będą mieli szansę nabyć lokale, korzystając z nowego programu Mieszkanie dla Młodych. Mimo że limit ceny ustalony na pierwszy kwartał w wysokości 5604,50 zł/mkw. znacząco odbiega od cen ofertowych, mieszkańcy Poznania nie powinni mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania na poznańskim rynku pierwotnym – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Czytaj dalej »900 „mieszkań dla młodych” w Poznaniu

2 Rynekpierwotny.com

Deweloper spóźnia się z oddaniem inwestycji – kara umowna może być opodatkowana

rynek pierwotnyOddanie inwestycji z opóźnieniem przez dewelopera nie zdarza się wcale tak rzadko. W takich sytuacjach umowy, które zostały podpisane z deweloperami przewidują zazwyczaj kary umowne. Ważne jest więc, czy w takiej sytuacji należności z tytułu kar umownych są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Czytaj dalej »Deweloper spóźnia się z oddaniem inwestycji – kara umowna może być opodatkowana

3 Rynekpierwotny.com

Po tanie mieszkanie do Krakowa

rynek pierwotnyKraków z pewnością nie zachęca potencjalnych nabywców nowych nieruchomości średnią ceną metra kwadratowego na poziomie 6400 zł (wg danych portalu RynekPierwotny.com). Jednak gdy tylko weźmiemy pod lupę cenę przeciętną (tzw. medianę), wówczas okaże się, nowe mieszkanie można kupić już w cenie 5600 zł za metr kwadratowy.

Czytaj dalej »Po tanie mieszkanie do Krakowa

Nie wszystkie banki boją się startupów

Brak kapitału to notoryczny problem wszystkich początkujących przedsiębiorców. Osoby, które nie mogą sfinansować potrzeb powstającej firmy przy pomocy własnych środków lub rodzinnych pożyczek szukają pomocy w banku. Taka wizyta może wywołać zawód. Okazuje się bowiem, że rodzimi kredytodawcy traktują debiutujących przedsiębiorstw z pewną rezerwą – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Czytaj dalej »Nie wszystkie banki boją się startupów

Mikroapartamentowce – nowy trend, czy smutna konieczność?

Dokładnie od czterech lat, a więc mniej więcej od chwili załamania boomu na krajowym rynku nieruchomości, mamy w Polsce do czynienia z systematycznym kurczeniem się powierzchni użytkowej nowopowstających mieszkań, potocznie zwanym „kompresją mieszkaniową” albo „trendem kompaktowym”. RynekPierwotny.com otrzymał ostatnio sygnały świadczące o tym, że tendencja ta nie tylko ma się bardzo dobrze, ale wręcz znajduje nowe, coraz ciekawsze ścieżki rozwoju – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Czytaj dalej »Mikroapartamentowce – nowy trend, czy smutna konieczność?