Przejdź do treści

Rodzina na swoim

1 Rodzina na swoim

Dopłaty do domów jednorodzinnych – jakie młodzi mają możliwości?

domowyKupno pierwszego domu lub mieszkania to poważna inwestycja, która rozkłada się na długie lata. Młodzi ludzie, decydujący się na wzięcie na swoje barki takiego zobowiązania, mogą liczyć na pomoc w postaci dopłat. Istnieją dwa źródła, z których można już teraz lub w krótkim czasie będzie można, takie dofinansowania pozyskać – NFOŚiGW oraz program MDM. – Poruszenie, jakie nastąpiło w temacie dopłat, cieszy ze względu na możliwość wymiany poglądów i dyskusji, służących wypracowaniu jak najlepszych rozwiązań w tej dziedzinie – zauważa Dariusz Gendera, Doradca Domowy.pl z Gostynia.

Czytaj dalej »Dopłaty do domów jednorodzinnych – jakie młodzi mają możliwości?

Stopy procentowe zachętą do kupna kompaktowych mieszkań

Rekordowo niskie stopy procentowe zachęcają młodych ludzi do kupna swojej pierwszej nieruchomości. W tym roku większość kupujących decyduje się na małe i średnie mieszkania o powierzchni od 30 do 55 mkw. Sprytnie i ekonomicznie urządzone małe mieszkanie to świetny pomysł na start i doskonała alternatywa dla drożejących kosztów wynajmu.

Czytaj dalej »Stopy procentowe zachętą do kupna kompaktowych mieszkań

2 Rodzina na swoim

Główne założenia Rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” – sukces Rządu, czy rozczarowanie?

hillsW połowie maja br. Rząd – Rada Ministrów przyjęła projekt Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (dalej Ustawa), wprowadzającą tzw. program „Mieszkanie dla młodych”. Obecnie projekt ustawy trafił do Sejmu. W powyższym programie pokładane są duże nadzieje, zważywszy na fakt, że z podobnego programu „Rodzina na swoim” nie można już skorzystać (program jest obecnie wygaszany), a Komisja Nadzoru Finansowego ostatnio zmieniła/zaostrzyła Rekomendację S dla banków dot. udzielania kredytów hipotecznych, tj. od stycznia 2014 roku osoba/osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny będą musiały posiadać przynajmniej 5% wkładu własnego, a w 2017 roku już 20% wkładu własnego.

Czytaj dalej »Główne założenia Rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” – sukces Rządu, czy rozczarowanie?

Podsumowanie IV kwartału 2012 r. na warszawskim rynku mieszkań deweloperskich

Na pierwotnym rynku mieszkaniowym Warszawy IV kw. 2012 r. zdominowany został przez krótkotrwałe ożywienie sprzedażowe spowodowane wygaśnięciem programu „Rodzina na swoim”. Nie może on przesłonić szerszego obrazu tego rynku, na którym oferta znacznie przekracza jego chłonność, a ceny są w wielu przypadkach zbyt wysokie w relacji do zdolności nabywczej większości klientów. Warto podkreślić, że nawet zwiększona sprzedaż, która miała miejsce w ostatnim kwartale 2012 r. odpowiadała jedynie ok. 16% oferty rynkowej dostępnej na początku tego kwartału – tempo sprzedaży uznać zatem można za niesatysfakcjonujące względem bardzo wysokiej podaży rynkowej. Spodziewamy się, że pierwsza połowa 2013 r. charakteryzować się będzie już wyraźnie zmniejszoną sprzedażą na rynku pierwotnym. W kolejnych kwartałach sprzedaży powinna się ustabilizować. Z jednej strony prognozy ekonomiczne zakładają pogorszenie się statystyk na rynku pracy, ale z drugiej strony stymulatorem popytu na mieszkania może być poluzowanie polityki kredytowej banków na skutek spadku stóp procentowych.

Czytaj dalej »Podsumowanie IV kwartału 2012 r. na warszawskim rynku mieszkań deweloperskich

Rodzina na Swoim tylko do końca roku, ale jeszcze masz szansę

Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem rządowego wsparcia w postaci 50% dopłat do odsetek do kredytu hipotecznego muszą się spieszyć ze składaniem wniosku o kredyt mieszkaniowy. Program „Rodzina na swoim” obowiązuje tylko do końca tego roku. Zatem czasu na znalezienie mieszkania i kredytu w RnS jest niewiele, bo aby mieć szansę na rządowe wsparcie należy najpóźniej 31 grudnia złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Co zrobić, aby zdążyć i uzyskać kredyt w programie Rodzina na Swoim? Oto kilka prostych kroków do kredytu z dopłatą.

Czytaj dalej »Rodzina na Swoim tylko do końca roku, ale jeszcze masz szansę

Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym stolicy

Pod koniec września 2012 r. łączna podaż mieszkań deweloperskich na rynku pierwotnym w stolicy wyniosła niemal 19,5 tys. lokali. W porównaniu z końcem II kwartału br. zaobserwowano spadek oferty o 4,2%, czego główną przyczyną był niewątpliwie fakt, że na rynku pojawiło się znacznie mniej nowych projektów inwestycyjnych. Ze względu na dużą konkurencję i niepewną sytuację rynkową część deweloperów zdecydowała się wstrzymać sprzedaż w wybranych osiedlach mieszkaniowych na co najmniej kilka miesięcy.

Czytaj dalej »Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym stolicy

Rodzina na Swoim – to już ostatni dzwonek

Wraz z pierwszym dniem nowego roku Rodzina na Swoim (RnS) przejdzie do historii, a spóźnieni wnioskodawcy będą musieli odejść z kwitkiem. Dlatego osoby, które zamierzają przystąpić do tego programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych powinny się pośpieszyć. Odkładanie tak istotnej decyzji na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Czytaj dalej »Rodzina na Swoim – to już ostatni dzwonek

Uważaj, aby nie stracić dopłat w „Rodzinie Na Swoim”?

Podpisując jakąkolwiek umowę kredytową klient nakłada na siebie obowiązki z nią związane, np.: terminowe spłacanie rat, czy konieczność płacenia za ubezpieczenie nieruchomości przez cały okres kredytowania. Zaciągając jednak kredyt w ramach rządowego programu Rodzina Na Swoim na kredytobiorcę nakładane są jeszcze dodatkowe zobowiązania, których niedopełnienie może być bardzo kosztowne.

Czytaj dalej »Uważaj, aby nie stracić dopłat w „Rodzinie Na Swoim”?