Piotr Pawlak

Eksperci Rockwool projektują z dziećmi

Firma Rockwool wzięła udział w pierwszej w Polsce akcji projektowania przedszkola z udziałem dzieci. Projekt ten jest realizowany przez Fundację Młodej Kultury Hopsiup oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz, pod patronatem Ambasady Danii i Duńskiego Instytutu Kultury. Celem inicjatywy jest zaprojektowanie budynku, który będzie odpowiadał potrzebom jego głównych użytkowników – przedszkolaków i ich wychowawców. Duży nacisk położono również na energooszczędność przedszkola oraz jego przyjazność  dla środowiska.

Czytaj dalej »Eksperci Rockwool projektują z dziećmi

Wielowymiarowe korzyści szóstego paliwa

Pod koniec czerwca br. Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej zagłosowała przeciw zaproponowanym zapisom, które otwierałyby drogę do przyjęcia wyższych celów niż zaplanowane, w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jej zdaniem, zaproponowana przez Komisję Europejską ścieżka redukcji CO2 do 2050 roku jest niekorzystna dla unijnej gospodarki, w tym Polski. Czy słusznie?

Czytaj dalej »Wielowymiarowe korzyści szóstego paliwa

Warunki techniczne na przekór efektywności energetycznej

W listopadzie 2008 roku wydana została nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych (WT), jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Obecnie spełnienie WT można uzyskać dzięki zapewnieniu wartości wskaźnika energii pierwotnej (EP) projektowanego obiektu niższego, niż dla obiektu referencyjnego lub poprzez parametry izolacyjności przegród niższe niż maksymalne dopuszczalne. Celem takiego zapisu jest wsparcie procesu podnoszenia efektywności energetycznej polskiego budownictwa. Jednak czy na pewno?

Czytaj dalej »Warunki techniczne na przekór efektywności energetycznej

Wciąż budujemy energochłonnie

Dziś, kiedy ceny energii i paliw rosną, nikt się już nie zastanawia CZY zmniejszyć zużycie energii, ale JAK to zrobić. Większość z nas ma świadomość, że to właśnie w naszych domach i mieszkaniach znajdują się potencjalne oszczędności. Wciąż jednak 57 proc. społeczeństwa uważa, że najlepszym sposobem na oszczędzanie energii są energooszczędne żarówki i sprzęt AGD.

Czytaj dalej »Wciąż budujemy energochłonnie

Urzeczywistnianie idei, czyli o powstaniu KIGEE

Po zebraniu założycielskim, które odbyło się 24 czerwca b.r. w gmachu warszawskiego Instytutu Biotechnologii, Krajowa Izba Gospodarczej Efektywności Energetycznej (KIGEE) przestała być pomysłem, a stała się funkcjonującą instytucją. Inicjatorami przedsięwzięcia, które ma za zadanie wspieranie działań zmierzających do podnoszenia efektywności energetycznej w Polsce są m.in. Leszek Jaremkiewicz (Argox), Rafał Hapek (SCiAE) i Grzegorz Nowak (A-CERT).

Czytaj dalej »Urzeczywistnianie idei, czyli o powstaniu KIGEE

BuildDesk szkoli i edukuje w zakresie efektywności energetycznej

Już prawie półtora roku minęło od wprowadzenia obowiązku certyfikacji energetycznej budynków w Polsce. Przedstawiciele organizacji i firm zaangażowani w rozwój tej branży, wspólnie debatują nad możliwościami, jakie daje certyfikacja i efektywność energetyczna, jak również starają się wymierzać kierunki i strategie rozwoju działań związanych ze stanem energetycznym budownictwa w Polsce.BuildDesk w ramach tych działań edukuje, informuje i dyskutuje.Czytaj dalej »BuildDesk szkoli i edukuje w zakresie efektywności energetycznej