Przejdź do treści

Penta Investments

Penta wychodzi z inwestycji w Alpha Medical

Penta Investments, środkowoeuropejska grupa inwestycyjna, zawarła umowę dotyczącą sprzedaży 100% udziałów w spółkach Alpha medical, a.s. oraz Alpha medical Polska Sp. z o.o.  na rzecz funduszu Mid Europa Partners. Transakcja dotyczy całej grupy laboratoriów Alpha Medical, tj. aktywów w Czechach, na Słowacji i w Polsce. Grupa Alpha Medical jest najszybciej rosnącą siecią laboratoryjną w Europie Środkowej i Wschodniej, wyspecjalizowaną w diagnostyce in-vitro. Grupa posiada wiodącą pozycję na rynkach słowackim, czeskim i polskim.

Czytaj dalej »Penta wychodzi z inwestycji w Alpha Medical

Kapitał własny Penty przekroczył 1 mld euro

Penta Investments – środkowoeuropejska grupa inwestycyjna – opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe za 2011 rok. Według standardów IFRS łączne aktywa grupy na koniec 2011 roku osiągnęły wartość 4,7 mld euro. Penta odnotowała w 2011 roku skonsolidowane przychody w wysokości 1,7 mld euro oraz zysk netto na poziomie 127 mln euro. Kapitał własny grupy na koniec 2011 roku sięgnął 1,07 mld euro, po raz pierwszy w historii funduszu przekraczając wartość miliarda euro.

Czytaj dalej »Kapitał własny Penty przekroczył 1 mld euro

Prywatyzacja drogą do sukcesu

Procesy transformacji gospodarczej w Polsce są obecnie realizowane na bardzo dużą skalę. W prywatne ręce przekazywane są podmioty o kluczowym znaczeniu w skali kraju lub pełniące ważną rolę w zaopatrywaniu potrzeb społecznych, np. placówki ochrony zdrowia czy przedsiębiorstwa energetyczne. Istotna jest oczywiście decyzja dotycząca sposobu prywatyzacji – np. przez giełdę lub inwestora prywatnego – a w tym drugim przypadku, także wybór podmiotu, który będzie wspierał prywatyzowaną spółkę we wdrożeniu nowoczesnego modelu biznesu. Taką rolę mogą z powodzeniem pełnić fundusze private equity (PE).

Czytaj dalej »Prywatyzacja drogą do sukcesu

Penta sprzedaje Drumet

Penta Investments – środkowoeuropejska grupa inwestycyjna – podpisała umowę sprzedaży 100% udziałów Drumet Liny i Druty Sp. z o.o. inwestorowi strategicznemu WireCo World Group. Wartość i warunki transakcji nie zostaną ujawnione. Finalizacja transakcji podlega decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Drumet jest europejskim producentem stalowych drutów, lin oraz taśm do zszywek, o istotnej pozycji na rynku krajowym i liczącym się graczem w Europie Zachodniej – w szczególności w Niemczech i krajach Beneluksu.Czytaj dalej »Penta sprzedaje Drumet

Penta sprzedała dwie spółki w Czechach

Penta Investments – środkowoeuropejska grupa inwestycyjna – zawarła umowę sprzedaży dwóch spółek przemysłu maszynowego, działających w Czechach. Nabywcą 100% udziałów TES Vsetín oraz MEZservis (z Grupy TES) jest Advent International. Transakcja wymaga zgody urzędów antymonopolowych Czech i Niemiec. Zgodnie z decyzją obu stron umowy, jej wartość nie została ujawniona.

Czytaj dalej »Penta sprzedała dwie spółki w Czechach

Penta i IPOPEMA FIZ – konsolidacja rynku mrożonek w Polsce

Penta Investments – 100% udziałowiec Iglokrak Sp. z o.o. – oraz IPOPEMA FIZ zawarli porozumienie w sprawie połączenia spółek Iglokrak i Iglotex. Transakcja zaowocuje powstaniem największego w Polsce dystrybutora mrożonek i jednej z kluczowych grup produkujących wyroby mrożone. Głównym celem holdingu jest konsolidacja krajowego rynku artykułów mrożonych i dystrybucji tego asortymentu dla branży detalicznej i gastronomicznej. Decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie fuzji jest oczekiwana do końca 2010 roku.

Czytaj dalej »Penta i IPOPEMA FIZ – konsolidacja rynku mrożonek w Polsce