Archiwa tagu: OFE

Co się stanie, gdy wybiorę OFE?

31 lipca mija ostateczny termin dostarczenia deklaracji, dotyczącej pozostania członkiem Otwartych Funduszy Emerytalnych. Aktualnie na pozostanie w OFE zdecydowało się tylko 600 tysięcy z 14 milionów klientów uprawnionych do złożenia deklaracji. Czy Polacy dalej nie wiedzą, co wybrać, czy może już wybrali? Ubezpieczony z 10 letnim stażem w OFE na koncie emerytalnym powinien mieć ok. 32… Czytaj dalej »

Projekt reformy systemu emerytalnego do naprawy

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia propozycję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zakładającą obniżenie wysokości części składki emerytalnej, która trafia do OFE z 7,3 do 3 proc. Zdaniem KIG, jest to zbyt dalekie odejście od kapitałowego charakteru systemu emerytalnego.

Co z tą emeryturą?

Dyskusja nad zmianami w systemie emerytalnym wzbudza niepokój. Nie dość, że emerytury co do zasady czekają nas niskie, to jeszcze dowiadujemy się, że państwo chciałoby obniżyć z 7,3% do 3,0% składki kierowane do II filaru, podnosząc poziom składek kierowanych do ZUS. Skierowanie większych środków do I filaru ułatwi wypłacanie bieżących emerytur, poprawiając krótkoterminowo sytuację FUS.

„UOKiK: nie ma zmowy wśród OFE”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w odpowiedzi na pismo minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak, stwierdził jednoznacznie, że nie ma podstaw do podejrzeń, że Powszechne Towarzystwa Emerytalne zawarły porozumienie w zakresie wysokości stosowanych opłat od składki. Minister Fedak sugerowała, że taka zmowa może mieć miejsce.

Coraz mniej polaków sprzeciwia się podniesieniu wieku emerytalnego

Z najnowszych badań wynika, że Polacy stają się coraz bardziej świadomymi, przyszłymi emerytami. – Wprawdzie zmalał sprzeciw wobec zrównania i podniesienia wieku emerytalnego, a wśród najbardziej krytykowanych rozwiązań znalazło się przeniesienie części składki z OFE powrotem do ZUS, to nadal potrzeba szerokiej kampanii informacyjnej o emeryturach – uważa Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych z Konfederacji… Czytaj dalej »