Ministerstwo Gospodarki

Regulacji przepisów ciąg dalszy – co niesie ze sobą projekt IV ustawy deregulacyjnej?

Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu Rada Ministrów zaakceptuje przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki projekt tzw. IV ustawy deregulacyjnej. Rozwiązania w nim zawarte mają na celu przede wszystkim uproszczenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej i zniesienie niektórych uciążliwości biurokratycznych. Czy i które propozycje zmian mogą rzeczywiście ułatwić życie przedsiębiorcom, ocenia ekspert, Maciej Kowalski, radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych Kowalski, Popławski i Wspólnicy w Legnicy.

Czytaj więcej »Regulacji przepisów ciąg dalszy – co niesie ze sobą projekt IV ustawy deregulacyjnej?

Nowe regulacje na rynku hipoteki odwróconej

W cieniu obrad rządowych, dotyczących odwróconego kredytu hipotecznego i możliwości wprowadzenia tego rozwiązania do oferty banków, szykuje się rewolucja na istniejącym już rynku hipoteki odwróconej w Polsce. Mowa o Funduszach Hipotecznych, które oferują umowę o dożywocie i opierają ją na przepisach Kodeksu Cywilnego. W rozmowach na temat nowych regulacji bierze udział Ministerstwo Gospodarki, Konferencja Przedsiębiorców Finansowych i Fundusze Hipoteczne. O komentarz poprosiliśmy Roberta Majkowskiego, Prezesa Funduszu Hipotecznego DOM S.A., który jest pomysłodawcą wprowadzenia nowych regulacji, m.in. nadzoru KNF nad funduszami.

Czytaj więcej »Nowe regulacje na rynku hipoteki odwróconej

Partnerzy społeczni mają zbyt mało czasu na rzetelną ocenę projektów aktów prawnych przesłanych do konsultacji społecznych

Ministerstwo Gospodarki, dbając o przedsiębiorców przygotował i wdrożył program „Reforma Regulacji”. Przewiduje on wprowadzenie czytelniejszych i lepiej dostosowanych do odbiorców zasad konsultacji społecznych. Zdaniem Pracodawców RP, program jest godny pochwały i szerszej implementacji. Z pewnością przyczyniłby się on do poprawy jakości stanowionego prawa, oraz jego większego zrozumienia przez przedsiębiorców i obywateli, gdyby tylko był faktycznie wdrożony. – Mimo, iż rok temu program został rekomendowany przez Komitet Rady Ministrów do stosowania przez administrację publiczną, pracodawcy nie zauważyli żadnych zmian – mówi ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski.

Czytaj więcej »Partnerzy społeczni mają zbyt mało czasu na rzetelną ocenę projektów aktów prawnych przesłanych do konsultacji społecznych

Ożywienie na rynku pracy

Rynek pracy w Polsce zaczyna się ożywiać. Firmy powoli, ale konsekwentnie zwiększają zatrudnienie. Według danych GUS zatrudnienie w czerwcu jest wyższe o 1,1 proc. niż rok temu (dotyczy firm w których liczba pracowników przekracza 9 osób). Co więcej Ministerstwo Gospodarki zamierza przeznaczyć 6,8 mln zł na utworzenie centrów usług i jednostek badawczo rozwojowych. Dzięki realizacji programów wieloletnich wzrośnie konkurencyjność Polskiej gospodarki i powstaną nowe miejsca pracy m.in. w Warszawie, Łodzi, Olsztynie, Wrocławiu, Gdyni oraz Szczecinie.

Czytaj więcej »Ożywienie na rynku pracy

Polityka motoryzacyjna do przeglądu

Spośród wszystkich sektorów gospodarki, branża motoryzacja najmocniej odczuła skutki światowego kryzysu gospodarczego. Produkcja aut w Polsce w tym roku  spadła o połowę, mimo tego, że w kraju nie maleje liczba nabywanych samochodów. Wynika to głównie z korzystnej dla obcokrajowców sytuacji na rynku walutowym. Polacy jednak coraz częściej decydują się na zakup używanych aut.

Czytaj więcej »Polityka motoryzacyjna do przeglądu

Centra usług szansą dla bezrobotnych finansistów

Komisja Nadzoru Finansowego alarmuje: zatrudnienie w sektorze bankowym spadnie o ok. 10 tys. osób. Część banków będzie musiała zlikwidować niektóre placówki. Szansą dla bezrobotnych bankowców i finansistów są rozwijające się mimo kryzysu centra usług. Według analiz DiS do 2010 r. zatrudnienie tego typu przedsiębiorstwach powinno zwiększyć się o ok. 20 tys. osób.
Czytaj więcej »Centra usług szansą dla bezrobotnych finansistów

Webcast Deloitte. Centra Usług Nowoczesnych – wykorzystanie funduszy UE i pomocy publicznej

W poniedziałek 6 kwietnia 2009 r. w godzinach 10:00-11:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z ekspertami Deloitte poświęcone wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej i pomocy publicznej przy tworzeniu lub rozbudowie centrów usług nowoczesnych. Webcast odbędzie się we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Czytaj więcej »Webcast Deloitte. Centra Usług Nowoczesnych – wykorzystanie funduszy UE i pomocy publicznej

Weź przykład. Zrób to SAMo!

W dniu 31 marca 2009 r. zainaugurowano program informacyjno-szkoleniowy „Zrób to SAMo!” zorganizowany z inicjatywy Business Software Alliance we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i Krajową Izbą Gospodarczą. Program ma na celu zachęcenie polskich przedsiębiorców do przeprowadzenia audytu oprogramowania oraz wdrożenia procedur zarządzania zasobami IT. Punktem kulminacyjnym programu będzie bezpłatne seminarium szkoleniowe w dniu 3 czerwca 2009 roku.
Czytaj więcej »Weź przykład. Zrób to SAMo!

Skuteczne zarządzanie wiedzą – sposób na kryzys

„Wiedza najpewniejszym kapitałem w trudnych czasach” – to hasło Kongresu Stowarzyszenia Praktyków Zarządzania Wiedzą. Podczas konferencji eksperci i praktycy zarządzania wiedzą wskażą sprawdzone metody, jak efektywne wykorzystać istniejący w firmie kapitał intelektualny, by nie tylko obniżyć koszty i przetrwać kryzys, ale też wykorzystać ten czas na rozwój firmy i zwiększenie jej wartości.
Czytaj więcej »Skuteczne zarządzanie wiedzą – sposób na kryzys