Ministerstwo Finansów

Resort finansów chce wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Podatnik będzie mógł uzyskać od administracji podatkowej tzw. opinię zabezpieczającą w kwestii planowanych przez siebie transakcji, do których potencjalnie będzie miała zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Uzyskanie tej opinii będzie sporym wydatkiem dla podatników.

Czytaj więcej »Resort finansów chce wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

CA Consulting z grupy Comarch zaimplementuje chmurę obliczeniową w CPD Ministerstwa Finansów

Umowę o wartości niemal 60 mln brutto (59 974 511, 60) z Ministerstwem Finansów podpisała CA Consulting, spółka z Grupy Kapitałowej Comarch. Kontrakt obejmuje dostawę infrastruktury technicznej wraz z oprogramowaniem Centrum Przetwarzania Danych (CPD) Ministerstwa Finansów w Radomiu wraz z jej uruchomieniem w koncepcji chmury obliczeniowej („cloud computing”) oraz migrację systemów informatycznych resortu finansów.

Czytaj więcej »CA Consulting z grupy Comarch zaimplementuje chmurę obliczeniową w CPD Ministerstwa Finansów

Gwarantowane do 5,25 proc. rocznego zysku z obligacjami detalicznymi Skarbu Państwa

Ministerstwo Finansów podało szczegóły najbliższej, styczniowej emisji obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Inwestorzy Indywidualni będą mogli wybrać tradycyjnie pomiędzy czterema rodzajami pierwszorzędnych papierów skarbowych, których oprocentowanie waha się między 3,85 proc. a 5,25 proc. w pierwszym roku odsetkowym.

Czytaj więcej »Gwarantowane do 5,25 proc. rocznego zysku z obligacjami detalicznymi Skarbu Państwa

Zysk nawet do 5,25% rocznie – październikowa oferta obligacji detalicznych Skarbu Państwa

Ministerstwo Finansów podało do wiadomości publicznej ofertę październikowej emisji obligacji skarbowych. Emitent utrzymał na niezmienionym poziomie dotychczasowe oprocentowanie papierów dłużnych. Inwestorzy mogą wybrać między dwuletnim, a dziesięcioletnim okresem inwestycyjnym i oprocentowaniem 3,79%, a 5,25% w skali roku.

Czytaj więcej »Zysk nawet do 5,25% rocznie – październikowa oferta obligacji detalicznych Skarbu Państwa

Ministerstwo Finansów stawia na internet

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić możliwość składania poza PIT-37 kolejnych rodzajów deklaracji podatkowych w formie elektronicznej bez obowiązku korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Chodzi o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Konfederacja Pracodawców Polskich popiera tę inicjatywę, doceniając starania ministerstwa o uproszczenie kontaktów z podatnikami.Czytaj więcej »Ministerstwo Finansów stawia na internet

Szkoły językowe bez VAT, ale z akredytacją

Niedawno w szkołach językowych protesty wywołał przygotowywany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przewidujący wprowadzenie podatku VAT dla usług szkoleniowych. Ostatecznie resort wycofał się z planu opodatkowania komercyjnych kursów językowych 22-proc. stawką VAT pod warunkiem jednak uzyskania przez szkoły akredytacji kuratorium oświaty. Czytaj więcej »Szkoły językowe bez VAT, ale z akredytacją

Polityka motoryzacyjna do przeglądu

Spośród wszystkich sektorów gospodarki, branża motoryzacja najmocniej odczuła skutki światowego kryzysu gospodarczego. Produkcja aut w Polsce w tym roku  spadła o połowę, mimo tego, że w kraju nie maleje liczba nabywanych samochodów. Wynika to głównie z korzystnej dla obcokrajowców sytuacji na rynku walutowym. Polacy jednak coraz częściej decydują się na zakup używanych aut.

Czytaj więcej »Polityka motoryzacyjna do przeglądu

Zweryfikuj i pobierz elektroniczne potwierdzenie złożenia PIT – nowa usługa CERTUM PCC

W dniu 4 maja 2009 r. CERTUM Powszechne Centrum Certyfikacji udostępniło w ramach usługi e-Notarius nową funkcjonalność adresowaną do osób fizycznych i prawnych, które złożyły i składać będą elektroniczne deklaracje podatkowe PIT w systemie e-Deklaracje. Usługa umożliwia pobranie i weryfikację poprawności oraz zapis w formie pliku Urzędowego Poświadczenia Odbioru podpisanego elektronicznie przez Ministerstwo Finansów.
Czytaj więcej »Zweryfikuj i pobierz elektroniczne potwierdzenie złożenia PIT – nowa usługa CERTUM PCC