Archiwa tagu: Ministerstwo Finansów

Resort finansów chce wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Podatnik będzie mógł uzyskać od administracji podatkowej tzw. opinię zabezpieczającą w kwestii planowanych przez siebie transakcji, do których potencjalnie będzie miała zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Uzyskanie tej opinii będzie sporym wydatkiem dla podatników.

Ministerstwo Finansów stawia na internet

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić możliwość składania poza PIT-37 kolejnych rodzajów deklaracji podatkowych w formie elektronicznej bez obowiązku korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Chodzi o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Konfederacja Pracodawców Polskich popiera tę inicjatywę, doceniając starania ministerstwa o uproszczenie kontaktów z podatnikami.

Szkoły językowe bez VAT, ale z akredytacją

Niedawno w szkołach językowych protesty wywołał przygotowywany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przewidujący wprowadzenie podatku VAT dla usług szkoleniowych. Ostatecznie resort wycofał się z planu opodatkowania komercyjnych kursów językowych 22-proc. stawką VAT pod warunkiem jednak uzyskania przez szkoły akredytacji kuratorium oświaty.

Polityka motoryzacyjna do przeglądu

Spośród wszystkich sektorów gospodarki, branża motoryzacja najmocniej odczuła skutki światowego kryzysu gospodarczego. Produkcja aut w Polsce w tym roku  spadła o połowę, mimo tego, że w kraju nie maleje liczba nabywanych samochodów. Wynika to głównie z korzystnej dla obcokrajowców sytuacji na rynku walutowym. Polacy jednak coraz częściej decydują się na zakup używanych aut.

Zweryfikuj i pobierz elektroniczne potwierdzenie złożenia PIT – nowa usługa CERTUM PCC

W dniu 4 maja 2009 r. CERTUM Powszechne Centrum Certyfikacji udostępniło w ramach usługi e-Notarius nową funkcjonalność adresowaną do osób fizycznych i prawnych, które złożyły i składać będą elektroniczne deklaracje podatkowe PIT w systemie e-Deklaracje. Usługa umożliwia pobranie i weryfikację poprawności oraz zapis w formie pliku Urzędowego Poświadczenia Odbioru podpisanego elektronicznie przez Ministerstwo Finansów.