Archiwa tagu: MiFID

Na MiFID w Skandynawii też narzekano, ale krótko

MiFID nie jest magicznym panaceum, generuje jedynie zbędną biurokrację, a klienci i tak nie zrozumieją istoty oferowanego produktu – krytykowane przez polskich bankowców unijne przepisy są powieleniem opinii norweskich kolegów po fachu. I tak jak w dalekiej Skandynawii krytyka ta pewnie ucichnie. Tam szybko przekonano się, że MiFID chroni nie tyle klientów, ale również banki.

Coraz mniej czasu na przyjęcie MiFID

Unijna dyrektywa MiFID (Markets in Financial Instruments Directive) zobowiązuje instytucje finansowe do doradzania klientom w dobrze zdefiniowanym trybie. Każda rada i konsultacja musi być udokumentowana, a klient świadomy skali ryzyka, jaki  wiązałby się z planowaną inwestycją. Od dziś z nowych obowiązków informacyjnych muszą wywiązywać się pośrednicy finansowi.Banki prawdopodobnie od nowego roku.

Czynniki wpływające na rozwój polskiej gospodarki

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło sejmowej Komisji Gospodarki perspektywy ekonomiczne Polski w 2009 r. Mówiono także o konkurencyjności polskiej gospodarki w świetle Raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Zgodnie z projektem budżetu, wzrost PKB w Polsce wyniesie w bieżącym roku 3,7% (według Komisji Europejskiej 2%).