Archiwa tagu: Marcin Gołębiowski

Tegoroczne wakacje lepsze od poprzednich

Spółka redNet Consulting przyjrzała się dynamice sprzedaży mieszkań w okresie wakacyjnym 2010 r. Dane z tego roku zestawiono z analogicznym okresem w roku 2009. Analizę przeprowadzono w siedmiu największych miastach Polski. Wyniki są optymistyczne. Passa na rynku nieruchomości trwa, a wakacyjna tendencja wzrostowa powinna się utrzymać również jesienią.

Rośnie wybór niezbudowanych jeszcze mieszkań

Polityka deweloperów nie powinna zaszkodzić poszukującym wymarzonego „M”. Deweloperzy oddają o wiele mniej mieszkań niż przed rokiem, ale rozpoczynają coraz więcej nowych inwestycji. Dane GUS na temat budownictwa mieszkaniowego potwierdziły w kwietniu wcześniej już zaobserwowaną tendencję. Na dodatek powoli poprawiają się statystyki wydanych pozwoleń na budowę.

Raport rynku nieruchomości Gold Finance i redNet Consulting – kwiecień 2010

Każdy ciągnie linę z cenami nieruchomości w swoją stronę. Klienci w dół, a deweloperzy w górę. Deweloperom przeciąganie liny wychodzi jednak lepiej. Gdy ceny mieszkań oferowanych wzrosły w marcu o 0,7 proc. (w lutym spadały o 0,4 proc.), spadek cen mieszkań sprzedanych wyniósł w stosunku do lutego jedynie 0,2 proc. (w lutym 1 proc.).

Raport rynku nieruchomości Gold Finance i redNet Consulting – luty 2010

W styczniu było trudniej o porozumienie między kupującymi i deweloperami. Gdy klienci wybierali do zakupu tańsze lokum niż w grudniu, cena mieszkań oferowanych przez deweloperów poszła w górę. Średnia cena mieszkań sprzedanych w styczniu wyniosła 6 972 zł za m. kw. wobec 7026 zł miesiąc wcześniej.

Raport rynku nieruchomości Gold Finance i redNet Consulting – styczeń 2010

Rok 2009 zakończył się spadkiem średniej ceny oferowanych mieszkań, a także cen mieszkań sprzedanych. Z miesiąca na miesiąc rosną jednak szanse na spotkanie się oczekiwań cenowych popytu i podaży. Różnica między wszystkimi mieszkaniami wystawianymi na sprzedaż, a tymi które znajdują klienta spadła w grudniu już do 8,9 proc.