Magdalena Burnat Mikosz

170 ml na wsparcie rozwoju transportu intermodalnego

Prawie 170 milionów złotych może trafić do operatorów terminali kontenerowych oraz centrów logistycznych, a także zarządców portów morskich i właścicieli firm transportowych. Środki pochodzą z funduszy unijnych z Działania 7.4 „Rozwój transportu intermodalnego” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W okresie do 17 grudnia br. można składać wnioski do Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. W ocenie ekspertów Deloitte, program ten to doskonała okazja do sfinansowania przedsięwzięć dotyczących rozbudowy infrastruktury transportowej, jak również modernizacji systemów transportowych oraz taboru dla terminali, centrów logistycznych czy portów.

Czytaj dalej »170 ml na wsparcie rozwoju transportu intermodalnego

Spada optymizm polskich przedsiębiorców

W Europie Środkowej mamy do czynienia ze znaczącym pogorszeniem nastrojów przedsiębiorców. Przodują w tym Polacy, którzy z dużym niepokojem patrzą w przyszłość – aż 60% z nich wyraża przekonanie, że w najbliższym czasie sytuacja ekonomiczna w naszym kraju ulegnie pogorszeniu. Paradoksalnie nie zakładają jednak, że będzie miało to negatywne przełożenie na wyniki ich firmy – niemal 80% polskich prezesów twierdzi, że w nadchodzących miesiącach perspektywy dla ich biznesu będą pozytywne. Według respondentów pomoc publiczna nie może być traktowana jako jedyny sposób na przyciągnięcie inwestorów – m.in. takie wnioski płyną z VI edycji cyklicznego badania optymizmu biznesowego Deloitte Business Sentiment Index prowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Czytaj dalej »Spada optymizm polskich przedsiębiorców

Fundusze unijne pomogą firmom pozyskać inwestorów

Przedsiębiorstwa z sektora MŚP, poszukujące kapitału na rozwój, mogą uzyskać dofinansowanie kosztów emisji akcji lub debiutu na rynku NewConnect lub Rynku Głównym GPW. Wraz z poprawą koniunktury gospodarczej i coraz lepszymi wskaźnikami GPW wyraźnie rośnie zainteresowanie tą formą dofinansowania. Wnioski o taką pomoc można składać do 30 grudnia br., należy się jednak spieszyć, ponieważ nabór może zostać zamknięty wcześniej, jeżeli wartość dotacji, o którą wnioskują beneficjenci przekroczy 130% dostępnego budżetu – oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte.

Czytaj dalej »Fundusze unijne pomogą firmom pozyskać inwestorów

Polska może stać się mniej atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące zasad udzielania wsparcia ze środków publicznych dla inwestorów zagranicznych może wpłynąć na atrakcyjność Polski na tle innych krajów w regionie, a w konsekwencji na naszą gospodarkę – oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte, przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Czytaj dalej »Polska może stać się mniej atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów