Leszek Balcerowicz

Debata na temat zmian w systemie emerytalnym ministra Jacka Rostowskiego z profesorem Leszkiem Balcerowiczem

Komentarz Krzysztofa Nowaka, eksperta ds. systemów emerytalnych i członka zarządu Mercer Polska.

Debata ministra Rostowskiego oraz profesora Balcerowicza po raz kolejny udowodniła, że problem, który rząd rozwiązał obniżając składkę do OFE nie jest wyłącznie problemem OFE. To bezwzględnie kwestia budżetu i – jak to podkreślał minister Rostowski – braku logiki w „kreowaniu” przez OFE deficytu budżetowego. To teza, którą skutecznie narzucił Balcerowiczowi minister Rostowski. W moim przekonaniu to z tego powodu były minister finansów i wicepremier przegrał tą debatę. Dyskutując o sposobach na zmniejszenie deficytu budżetowego dosyć szybko okazało się bowiem, że obaj Panowie przynajmniej poglądy mają podobne (co nie znaczy oczywiście, że rząd będzie starał się szybko realizować te bardziej dotkliwe krótkoterminowo cięcia wydatków), ale pragmatyzmu więcej starcza Rostowskiemu. W efekcie wraca pytanie co tak naprawdę jest przyczyną obniżenia składek do OFE. Problemy budżetu (co wydaje się potwierdzać debata), czy może kwestie emerytalne. Jeżeli te ostatnie to dlaczego nie dyskutowano o fundamentalnych dla propozycji rządu ryzykach związanych z przyszłym bezpieczeństwem systemu, w którym za ponad 3/5 naszych emerytur będzie odpowiadało Państwo. Jak Państwa zamierza mobilizować Polaków do większej aktywności zawodowej (najniższe wskaźniki w Europie), kto będzie na przyszłych emerytów pracować, w sytuacji przerażająco niskich wskaźników dzietności (zmienią się one w perspektywie najbliższych 5 lat?), jak utrzymać konkurencyjność gospodarki, w sytuacji, gdy być może zabraknie składek i znowu budżet przejmie na siebie odpowiedzialność za emerytury. Tych i podobnych pytań jest wiele, szkoda, że być może będziemy musieli na nie odpowiadać, w momencie, w którym o wiele trudniej będzie można coś zrobić (za 10 czy 20 lat).

Czytaj więcej »Debata na temat zmian w systemie emerytalnym ministra Jacka Rostowskiego z profesorem Leszkiem Balcerowiczem

Za 20 dni koniec kryzysu w branży nieruchomości

Każdy z nas mówi kryzysie. Ale nikt go jeszcze do tej pory nie widział. Obecna sytuacja na rynku nieruchomości na pewno skłania do zastanowienia. Jednym spędza sen z powiek, dla innych jest motorem do działania i kreatorem nowych rozwiązań. Niezaprzeczalnym jest natomiast fakt, że zaraz po branży finansowej i ubezpieczeniowej kryzys spadł na deweloperów i całą branżę nieruchomości.

Czytaj więcej »Za 20 dni koniec kryzysu w branży nieruchomości

Balcerowicz dla Money.pl: Dobrze, że rząd ogranicza wzrost deficytu. Ale zaniedbuje prywatyzację

Uważam ministra Rostowskiego za człowieka, który wie, co należy robić – mówi prof. Leszek Balcerowicz Money.pl. – Według mnie, słusznie stara się ograniczyć wzrost deficytu. Mówimy tu o ograniczaniu wzrostu, a nie ograniczaniu deficytu, bo w obecnej sytuacji tylko to jest możliwe.Czytaj więcej »Balcerowicz dla Money.pl: Dobrze, że rząd ogranicza wzrost deficytu. Ale zaniedbuje prywatyzację

Postawili na e-głosowanie

Postanowili znaleźć sposób na zwiększenie partycypacji Polaków w życiu publicznym – postawili na e-głosowanie. Mają już prototyp systemu do głosowania przez internet, teraz chcą go przetestować. Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa i poparciem autorytetów.
Czytaj więcej »Postawili na e-głosowanie