Lehman Brothers

Kryzys? Świetnie, a więc czas na inwestycje

Upadek Lehman Brothers przewrócił do góry nogami rynek finansowy. Skutki tego odczuwają właściwie wszyscy do dnia dzisiejszego i to niezależnie od szerokości geograficznej. Ci, którzy dzisiaj poszukują finansowania dla swojego biznesu, nie mogą liczyć ani na łatwą dostępność kredytów, ani na ich atrakcyjne oprocentowanie. Ale może nie taki diabeł straszny jak go malują? Przecież trudne czasy zmuszają do rewidowania dotychczasowych postaw, poglądów i działań, a kryzys to naturalna cześć cyklu. Jakie są, więc dzisiaj możliwości wspierania tych, którzy chcą rozwijać swoje firmy?

Czytaj więcej »Kryzys? Świetnie, a więc czas na inwestycje

Goldman Sachs, czyli boski wiatr

Wiadomość o złożeniu przez SEC pozwu przeciw Goldmanowi wstrząsnęła w piątek amerykańską giełdą. Akcje banków poszły po kilkanaście procent w dół, rozpędzone indeksy giełdowe nadziały się nagle na nieoczekiwaną kontrę i spadały po ponad 1 proc. Niczym niezmącona, wydawałoby się, hossa, została przerwana z powodu, którego nikt się nie spodziewał. Wyraźne perturbacje wystąpiły też na rynku surowców. W piątek ceny ropy naftowej, złota i kontraktów terminowych na miedź zniżkowały po około 2 proc. Dziś rano tendencja ta była kontynuowana, choć z nieco mniejszą dynamiką.

Czytaj więcej »Goldman Sachs, czyli boski wiatr

Co wpływa na ceny złota?

W codziennych komentarzach na temat rynku złota zazwyczaj można przeczytać te same zdania. Mówi się, że kurs kruszcu spadł/wzrósł za sprawą mocniejszego/słabszego dolara, droższej/tańszej ropy lub też bliżej nieokreślonego „sentymentu” na rynkach akcji. W weryfikacji tych opinii pomocna będzie analiza współczynników korelacji pomiędzy wymienionymi wyżej instrumentami.

Czytaj więcej »Co wpływa na ceny złota?