Przejdź do treści

Legg Mason TFI

Dlaczego w przyszłości otrzymamy dużo niższe emerytury niż obecni emeryci?

Podczas niedawnej dyskusji o konieczności wydłużenia wieku emerytalnego, padały nie tylko „kasandryczne” liczby, wieszczące drastyczne obniżenie świadczeń wypłacanych z systemu obowiązkowego, ale też niezrozumiałe dla nas określenia, takie jak na przykład system emerytalny o zdefiniowanej składce. Wyjaśnijmy, że w przypadku zdefiniowanej składki – emerytura zależy od sumy wniesionych przez nas składek w całym okresie kariery zawodowej. Stąd właśnie jej nazwa. Wiemy, ile wpłaciliśmy składek do systemu – natomiast nie wiemy, jaka będzie konkretnie nasza przyszła emerytura, choć z pewnością będzie ona związana z wysokością dokonanych wpłat. Dla porównania, osoby urodzone przed 1 stycznia 1948 obowiązuje „stary” system o zdefiniowanym świadczeniu, w którym emerytura zależy od zarobków z wybranego 10-letniego okresu (od najwyższych zarobków), a także od  stażu pracy i tzw. lat nieskładkowych.

Czytaj dalej »Dlaczego w przyszłości otrzymamy dużo niższe emerytury niż obecni emeryci?

Światowy Dzień Oszczędzania za nami, emerytura przed nami

31 października obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania. Jest to jedna z najstarszych inicjatyw społecznych, której historia sięga 1929 roku. Wtedy to podczas konferencji w Mediolanie, przedstawiciele europejskich banków postanowili propagować oszczędzanie, jako jeden z elementów niezbędnych dla stabilnego rozwoju ekonomicznego państw.

Czytaj dalej »Światowy Dzień Oszczędzania za nami, emerytura przed nami

Co z tą emeryturą?

Dyskusja nad zmianami w systemie emerytalnym wzbudza niepokój. Nie dość, że emerytury co do zasady czekają nas niskie, to jeszcze dowiadujemy się, że państwo chciałoby obniżyć z 7,3% do 3,0% składki kierowane do II filaru, podnosząc poziom składek kierowanych do ZUS. Skierowanie większych środków do I filaru ułatwi wypłacanie bieżących emerytur, poprawiając krótkoterminowo sytuację FUS. Czytaj dalej »Co z tą emeryturą?

ZUS i OFE wystarczą tylko na czynsz

Zabezpieczenie jest w życiu niezbędne, szczególnie to finansowe. Nikt oczywiście na co dzień nie tworzy listy sytuacji, w których niezbędne będzie posiadanie dodatkowej gotówki, ale mimo wszystko mamy świadomość ich wystąpienia. Według badań Millward Brown SMG/KRC z maja 2009 roku, Polacy oszczędzają najczęściej właśnie na czarną godzinę (blisko 30 proc. badanych), a w drugiej kolejności na rodzinę (17,5 proc.). Płynie z tego wniosek, że na krótką metę wydajemy się być zapobiegawczy i jesteśmy w stanie odłożyć pewne fundusze. Dlaczego więc tylko nieliczni z nas myślą o perspektywie dalszej niż 5-10 lat? Cytowane przez krajowe media badania PBS DGA pokazują, że blisko połowa z nas w ogóle nie myśli o zabezpieczeniu finansowym na emeryturze. Niestety, takie podejście może się zemścić w przyszłości. Bo emerytura to sprawa indywidualna. I nikt oprócz nas samych się o nią nie zatroszczy.

Czytaj dalej »ZUS i OFE wystarczą tylko na czynsz