Krzysztof Nowak

Debata na temat zmian w systemie emerytalnym ministra Jacka Rostowskiego z profesorem Leszkiem Balcerowiczem

Komentarz Krzysztofa Nowaka, eksperta ds. systemów emerytalnych i członka zarządu Mercer Polska.

Debata ministra Rostowskiego oraz profesora Balcerowicza po raz kolejny udowodniła, że problem, który rząd rozwiązał obniżając składkę do OFE nie jest wyłącznie problemem OFE. To bezwzględnie kwestia budżetu i – jak to podkreślał minister Rostowski – braku logiki w „kreowaniu” przez OFE deficytu budżetowego. To teza, którą skutecznie narzucił Balcerowiczowi minister Rostowski. W moim przekonaniu to z tego powodu były minister finansów i wicepremier przegrał tą debatę. Dyskutując o sposobach na zmniejszenie deficytu budżetowego dosyć szybko okazało się bowiem, że obaj Panowie przynajmniej poglądy mają podobne (co nie znaczy oczywiście, że rząd będzie starał się szybko realizować te bardziej dotkliwe krótkoterminowo cięcia wydatków), ale pragmatyzmu więcej starcza Rostowskiemu. W efekcie wraca pytanie co tak naprawdę jest przyczyną obniżenia składek do OFE. Problemy budżetu (co wydaje się potwierdzać debata), czy może kwestie emerytalne. Jeżeli te ostatnie to dlaczego nie dyskutowano o fundamentalnych dla propozycji rządu ryzykach związanych z przyszłym bezpieczeństwem systemu, w którym za ponad 3/5 naszych emerytur będzie odpowiadało Państwo. Jak Państwa zamierza mobilizować Polaków do większej aktywności zawodowej (najniższe wskaźniki w Europie), kto będzie na przyszłych emerytów pracować, w sytuacji przerażająco niskich wskaźników dzietności (zmienią się one w perspektywie najbliższych 5 lat?), jak utrzymać konkurencyjność gospodarki, w sytuacji, gdy być może zabraknie składek i znowu budżet przejmie na siebie odpowiedzialność za emerytury. Tych i podobnych pytań jest wiele, szkoda, że być może będziemy musieli na nie odpowiadać, w momencie, w którym o wiele trudniej będzie można coś zrobić (za 10 czy 20 lat).

Czytaj więcej »Debata na temat zmian w systemie emerytalnym ministra Jacka Rostowskiego z profesorem Leszkiem Balcerowiczem

AWF w Katowicach włącza się w organizację Silesia Marathon 2009

10 marca o godz. 11:00 w Auli katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego odbyła się konferencja prasowa, na której podpisano umowę o współpracy pomiędzy AWF w Katowicach i organizatorem Silesia Marathon. Na konferencji mowa była o idei i zaletach współpracy, organizacji Silesia Marathonu i akcji „Wolontariat”. Pierwszy śląski maraton rusza 3 maja 2009 roku ze Stadionu Śląskiego, a kończy się pod katowickim Spodkiem.
Czytaj więcej »AWF w Katowicach włącza się w organizację Silesia Marathon 2009