Krzysztof Inglot

Praca w wakacje – zastąp i zarabiaj

Pracownik udający się na urlop stawia swojego pracodawcę przed problemem poradzenia sobie z niedoborem kadry. Problem ten jest tym większy, im kosztowniejsze (czasem wręcz niemożliwe) jest przerwanie ciągu pracy. Dlatego w okresie wakacyjnym firmy zatrudniają pracowników zastępczych, których średnie wynagrodzenie może sięgać nawet 17,25 zł brutto za godzinę – wynika z najnowszych danych firmy Work Service S.A.

Czytaj dalej »Praca w wakacje – zastąp i zarabiaj

Rynek pracy niegotowy na wyższą płacę minimalną

Obecnie płaca minimalna stanowi ponad 40% średniego wynagrodzenia w Polsce. Stawia to nasz kraj w czołówce nowych państw członkowskich Unii Europejskiej posiadających najwyższy poziom minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo zwiększenie wynagrodzeń wpłynie na wzrost kosztów zatrudnienia i wydatki związane z prowadzeniem mikroprzedsiębiorstw, co przełoży się na spadek konkurencyjności polskiej gospodarki. Podniesienie najniższego wynagrodzenia, w sytuacji wyższego niż w zeszłym roku bezrobocia, może w przyszłym roku skutkować jeszcze trudniejszą sytuacją na rynku pracy.

Czytaj dalej »Rynek pracy niegotowy na wyższą płacę minimalną

Polacy coraz bardziej mobilni, Anglia przegrywa z Niemcami

Polacy deklarują coraz większą skłonność migracyjną w celach zarobkowych. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service S.A. wynika, że niemal 40% Polaków poszukując pracy, uwzględnia miejsca oddalone od miejsca zamieszkania o 15-50 kilometrów. Co więcej, wraz ze zwiększającym się dystansem, zwiększają się również wymagania finansowe. Zmienia się także kierunek emigracji zarobkowej – z Wielkiej Brytanii na Niemcy.

Czytaj dalej »Polacy coraz bardziej mobilni, Anglia przegrywa z Niemcami

15 tysięcy Polaków wyjechało do pracy w Niemczech

Tylko w maju bieżącego roku niemal 7 tysięcy Polaków wyjechało do pracy do Niemiec. W ciągu ostatnich trzech miesięcy, na podobny ruch zdecydowało się 15 tysięcy Polaków – wynika z pierwszych danych Niemieckiego Instytutu Badań Nad Rynkiem Pracy (IAB). Najnowsze dane potwierdzają wstępne prognozy polskiego Ministerstwa Pracy, jednak możliwości przyjmowania polskich pracowników na niemieckim rynku pracy nie zostały jeszcze w pełni wykorzystane.

Czytaj dalej »15 tysięcy Polaków wyjechało do pracy w Niemczech