Przejdź do treści

Kamil Sadkowski

1 Kamil Sadkowski

Ten program zamienia komputer w broń cyberprzestępców

dagmaEksperci z firmy antywirusowej ESET wykryli w popularnym menedżerze pobierania plików Orbit Downloader nietypową zawartość – kod, który zamienia komputer użytkownika w zdalnie sterowaną broń, do której kontroler posiada cyberprzestępca. Za pośrednictwem wielu takich komputerów możliwe jest przeprowadzenie ataku, który może spowodować unieruchomienie np. strony jednego z banków. Wszystko to bez wiedzy i zgody użytkowników programu Orbit Downloader.

Czytaj dalej »Ten program zamienia komputer w broń cyberprzestępców

2 Kamil Sadkowski

Najpierw Ubisoft, potem Nintendo – teraz zaatakowali Crytek

dagmaProducent popularnej serii gier Crysis, firma Crytek, poprosiła użytkowników swoich serwisów internetowych o zmianę loginów i haseł. To efekt wykrycia podejrzanej aktywności na serwerach tego producenta. Eksperci z firmy antywirusowej ESET zwracają uwagę, że atak na Crytek to kolejny już szturm przypuszczony na witryny producentów gier, celem którego była kradzież danych dostępowych do kont graczy. Zaledwie dwa miesiące temu podobne problemy dotknęły użytkowników platformy Nintendo Club oraz serwisu uplay firmy Ubisoft.

Czytaj dalej »Najpierw Ubisoft, potem Nintendo – teraz zaatakowali Crytek

3 Kamil Sadkowski

Udany atak brute force na konta użytkowników Nintendo Club

dagmaPrzez niemal miesiąc hakerzy atakowali konta użytkowników Nintendo Club – platformy lojalnościowej dla posiadaczy konsol Nintendo. Jak podkreślają eksperci z firmy ESET, atakujący stosując metodę brute force, a więc sukcesywnie próbując odgadywać prawidłowe kombinacje loginów i haseł, uzyskali dostęp do niemal 24 tys. kont członków Nintendo Club. Nie wykluczone, że za atakiem stoją te same osoby, które wcześniej uzyskały dostęp do danych użytkowników usługi Uplay firmy Ubisoft.

Czytaj dalej »Udany atak brute force na konta użytkowników Nintendo Club

4 Kamil Sadkowski

Przestępcy polują w sieci na dane Polaków

dagmaFałszywe formularze konkursowe oraz ankietowe to sprawdzone wśród cyberprzestępców narzędzia do wyciągania od internautów danych kontaktowych. W Polsce tego typu oszustwa są ostatnio wyjątkowo popularne – według laboratoriów antywirusowych firmy ESET w ubiegłym miesiącu były to najczęściej atakujące Polaków zagrożenia. Nic dziwnego. Obietnica wygrania popularnego tabletu lub smartfona, w zamian za odpowiedź na kilka pytań, może skusić internautów do podania swoich danych kontaktowych. Niestety taka nieostrożność może skończyć się dla użytkownika nieświadomą aktywacją kosztownej usługi SMS Premium.

Czytaj dalej »Przestępcy polują w sieci na dane Polaków

5 Kamil Sadkowski

Infekują komputery kobiet, a potem je podglądają

dagmaEksperci z firmy antywirusowej ESET ostrzegają i równocześnie radzą młodym internautkom, aby nie klikały w odnośniki lub załączniki dodawane do wiadomości e-mail, jeśli nie znają osobiście nadawcy. Wszystko dlatego, że to właśnie w ten właśnie sposób cyberprzestępcy mogą zarazić komputer, a następnie dyskretnie przejąć kontrolę nad wbudowaną lub podłączoną do niego kamerą internetową. Radio BBC ujawniło, że dostęp do takiej kamery można kupić w Internecie za równowartość 1$.

Czytaj dalej »Infekują komputery kobiet, a potem je podglądają

6 Kamil Sadkowski

Uważaj na zdradliwe ramki na stronach WWW

dagmaTo nie pendrive’y i nie pirackie kopie gier przemycają największą liczbę wirusów na komputery Polaków. Według statystyk laboratorium antywirusowego firmy ESET, tylko w ostatni weekend co dwunasta infekcja polskiego komputera była efektem odwiedzin serwisu WWW, zainfekowanego tzw. ramką Iframe. Taka niewidoczna dla użytkownika ramka potrafi automatycznie przekierować przeglądarkę internetową do stron WWW zawierających konie trojańskie, wirusy, backdoory i inne złośliwe programy.

Czytaj dalej »Uważaj na zdradliwe ramki na stronach WWW

To zagrożenie wykrada Polakom hasła zapisane w przeglądarkach

Eksperci z firmy antywirusowej ESET opublikowali raport zawierający listę zagrożeń, które w lutym br. najczęściej infekowały komputery użytkowników na całym globie. Analitycy zagrożeń zwrócili uwagę na konia trojańskiego Win32/PSW.Fareit, który w ostatnim tygodniu lutego był wyjątkowo aktywny na terenie Polski. PSW.Fareit można przyrównać do kieszonkowca – jego głównym zadaniem jest kradzież loginów i haseł zapisanych w ponad 100 różnych programach, a następnie niezauważone „ulotnienie się” z zainfekowanej maszyny.

Czytaj dalej »To zagrożenie wykrada Polakom hasła zapisane w przeglądarkach

Uważaj na erotyczne filmiki na Facebooku

Czy na Facebookowych profilach Twoich znajomych pojawiły się ostatnio linki do filmów, zilustrowanych zdjęciami, które sugerują zawartość o charakterze erotycznym? Lepiej powściągnij ciekawość i nie klikaj w tego typu odnośniki. Eksperci z laboratorium antywirusowego ESET ostrzegają, że wspomniane linki są tylko przynętą. Ich celem jest nakłonienie użytkownika do instalacji niechcianej aplikacji na Facebooku i w ten sposób zdobycie jego adresu e-mail.

Czytaj dalej »Uważaj na erotyczne filmiki na Facebooku