Invigo

Analiza Invigo: czy PKO Bank Polski zmieni rynek kredytów hipotecznych

Największy polski bank, PKO BP, który udziela blisko jednej trzeciej wszystkich kredytów hipotecznych na rynku, rozpoczął kampanię reklamową kredytów hipotecznych, wprowadzając jednocześnie promocję, dzięki której klient przez pierwszy rok będzie korzystał z marży na poziomie 1,1 proc. Eksperci Invigo, internetowego pośrednika hipotecznego, sprawdzili, jak nowa oferta banku wygląda na tle konkurencji. Czy inne banki w najbliższym czasie również będą zmuszone do, przynajmniej okresowej obniżki marż?

Czytaj dalej »Analiza Invigo: czy PKO Bank Polski zmieni rynek kredytów hipotecznych

Nowe zasady programu Rodzina na Swoim

31 sierpnia br. weszły w życie nowe zasady korzystania z programu „Rodzina na Swoim”. Będą mogli korzystać z niego single. Do kredytu będzie mógł przystąpić brat lub siostra współmałżonka kredytobiorcy, co podwyższy zdolność kredytową. Programem objęte będą jednak tylko tańsze nieruchomości. Eksperci Invigo zwracają uwagę, że dziś jeszcze nie wszystkie banki są gotowe do przyjmowania wniosków o kredyty w ramach programu na nowych zasadach.

Czytaj dalej »Nowe zasady programu Rodzina na Swoim

Czy regulowanie spreadów pomoże kredytobiorcom?

Weszła w życie tzw. ustawa antysreadowa. Banki są zobowiązane do przyjmowania rat kredytów zarówno w złotych, jak i w walutach, w których zaciągnięte zostały kredyty. Każdy może więc przynieść do banku walutę kupioną w kantorze i wpłacić ją na rachunek kredytu. Można też zrobić przelew walutowy z innego banku, w którym kurs jest korzystniejszy niż w banku, który udzielił kredytu. Eksperci Invigo, internetowego pośrednika hipotecznego radzą, aby wcześniej zgłosić w banku chęć spłaty kredytu bezpośrednio w walucie.

Czytaj dalej »Czy regulowanie spreadów pomoże kredytobiorcom?

Najniższa rata to nie zawsze najtańszy kredyt

Prowizja za udzielenie kredytu, prowizja za wcześniejszą spłatę czy przewalutowanie – to koszty, które ponosić muszą osoby kupujące mieszkanie na kredyt. Nierzadko podwyższają one istotnie sumę wszystkich wydatków związanych z jego zaciągnięciem. Eksperci Invigo, internetowego pośrednika hipotecznego sprawdzili na jakim poziomie obecnie kształtują się te dodatkowe koszty kredytu w poszczególnych bankach. Okazuje się, że najniższa miesięczna rata nie zawsze oznacza, że znaleźliśmy najtańszy kredyt.

Czytaj dalej »Najniższa rata to nie zawsze najtańszy kredyt

Mieszkanie dla freelancera, czyli własne mieszkanie bez etatu

Dla grafika, dziennikarza, tłumacza lub doradcy mieszkanie to miejsce pracy i zarabiania pieniędzy – na zlecenie, czyli bez etatu i z różnych źródeł. W życie wolnego strzelca na stałe wpisana jest doza niepewności – kiedy „wpadnie” kolejne zlecenie i czy klient zapłaci w terminie? Czy taka osoba ma szansę na kredyt mieszkaniowy? Sprawdzili to eksperci internetowego pośrednika hipotecznego Invigo. Analiza dowodzi,  że tak, tylko procedura może być bardziej wymagająca niż w przypadku kredytobiorców posiadających stale zatrudnienie.  

Czytaj dalej »Mieszkanie dla freelancera, czyli własne mieszkanie bez etatu