Archiwa tagu: Halina Kochalska

Za pensję uda się kupić najwyżej pół metra mieszkania

Za przeciętne wynagrodzenie Polak mógł kupić w maju od 0,31 do 0,49 m kw. mieszkania w zależności od regionu. Najmniej, bo niecałą jedną trzecią metra kw., uwzględniając przeciętne wynagrodzenie w województwie oraz średnie ceny transakcyjne mieszkań, kupi krakus i poznaniak – wynika ze wspólnego raportu Gold Finance oraz firmy monitorującej rynek nieruchomości redNet Consulting.

Liczy się nie tylko cena, ale i pomysł na kredyt mieszkaniowy

Banki nie tylko walczą na kampanie reklamowe oraz licytują się na marże odsetkowe i prowizje, ale zaczynają też kusić klientów nowymi oryginalnymi rozwiązaniami. BNP Paribas Fortis proponuje kredyt dwuwalutowy w złotych i euro jednocześnie. Z kolei Deutsche Bank PBC z uwagi na wahania kursu walut, zamiast w transzach, jest gotów wypłacić kredyt w całości i przekazać na oprocentowany depozyt pieniężny.

Rośnie wybór niezbudowanych jeszcze mieszkań

Polityka deweloperów nie powinna zaszkodzić poszukującym wymarzonego „M”. Deweloperzy oddają o wiele mniej mieszkań niż przed rokiem, ale rozpoczynają coraz więcej nowych inwestycji. Dane GUS na temat budownictwa mieszkaniowego potwierdziły w kwietniu wcześniej już zaobserwowaną tendencję. Na dodatek powoli poprawiają się statystyki wydanych pozwoleń na budowę.