Archiwa tagu: Eurochambres

Więcej kontroli ograniczy wolność gospodarczą

Środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej negatywnie ocenia prezydencką propozycję nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wyłączającą de facto spod reżimu tej ustawy przeprowadzanie kontroli przedsiębiorcy przez Państwową Inspekcję Pracy, Inspekcję Ochrony Środowiska, Państwową Straż Pożarną oraz organy nadzoru górniczego.

Dwadzieścia ustaw na dwudziestolecie

„Działalność legislacyjna nie jest może tak spektakularnym symbolem polskiej demokracji jak np. obrady Okrągłego Stołu, ale pozwoliła ona polskiej gospodarce na pozbycie się bagażu PRL oraz przyjęcie europejskich i światowych standardów” – mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres, komentując listę 20 kluczowych zmian prawnych, opublikowaną przez KIG okazji obchodów 20 – lecia… Czytaj dalej »

Europa prawie ćwierć wieku za USA

Europejski sen o doścignięciu gospodarki USA jeszcze długo nie stanie się jawą. Gospodarka UE wciąż pozostaje daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie kurczy się dystans pomiędzy Europą i krajami BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) – wynika z opublikowanych przez Stowarzyszenie Europejskich Izb Handlowych i Przemysłowych Eurochambres badań “Timedistance study”, w których porównano dystans… Czytaj dalej »

SKOK-i pod skrzydła KNF

Wzrost wartości aktywów oraz zakresu działalności kas oszczędnościowo-kredytowych, brak kontroli ze strony KNF, a także nieprzejrzystość obecnego systemu SKOK to główne powody, dla których  Krajowa Izba Gospodarcza popiera propozycję Klubu Parlamentarnego „Platformy Obywatelskiej” uchwalenia nowej ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Przedsiębiorca też ma prawa

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia propozycje obostrzeń w zakresie działalności parlamentarnej przedsiębiorców – parlamentarzystów, którzy mają udziały lub akcje bądź zasiadają w radach nadzorczych i zarządach spółek prywatnych. Środowisko polskich przedsiębiorców za niedopuszczalny uznaje także pomysł, że w przypadku zostania parlamentarzystami przedsiębiorcy powinni zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej.

Eurochambres: Europejskie plany ratunkowe są krótkowzroczne

Działania krajów Unii Europejskiej wobec kryzysu skupiają się głównie na perspektywie krótkoterminowej, zaniedbując długoterminową strategię wyjścia z kryzysu – uważają europejskie izby zrzeszone w Eurochambres w związku z odbywającym się w dniach 19-20 marca szczytem UE. Poświęcony on jest walce z kryzysem.