Archiwa tagu: CIMA

Uczelnia Łazarskiego podpisała umowę z CIMA Chartered Institute of Management Accountants

18 października 2011 Prezydent Uczelni Łazarskiego, Juliusz Madej, oraz Andrew Harding, Managing Director of CIMA i Fiona Harvey, Market Director – Performane and Emerging Markets, podpisali Memorandum of Understanding pomiędzy obiema instytucjami. Na mocy tego porozumienia Uczelnia Łazarskiego wprowadza nową specjalność – Rachunkowość Zarządcza, która prowadzona będzie na studiach pierwszego stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość.

Doświadczenie zawodowe najbardziej pożądane

Aż ośmiu na dziesięciu studentów polskich uczelni posiada już doświadczenie zawodowe zdobyte poprzez praktyki, pracę lub własną działalność gospodarczą – wynika z regionalnego badania „Pierwsze kroki na rynku pracy” przeprowadzonego w Polsce, Czechach, Litwie, Łotwie i Słowacji.

Wykształceni bezrobotni

Wykształcenie wyższe przestało chronić przed bezrobociem. Od 2007 r. liczba bezrobotnych absolwentów wzrosła o 70,4 tys. Obecnie absolwenci szkół wyższych stanowią 10,5 proc. wszystkich bezrobotnych. Wynika z tego, że niemal co dziesiąty polski bezrobotny posiada wykształcenie wyższe.

Młodzi wolą się uczyć niż pracować

Polska młodzież nie kwapi się do wczesnego rozpoczynania kariery zawodowej. Dane z najnowszego raportu GUS są niepokojące – prawie 3/4 osób w przedziale wiekowym 15-34 lat (jeszcze uczących się i tych, którzy naukę już zakończyli), nie podejmowało pracy zarobkowej w czasie nauki.

Inwestycja w kadry czy maszyny?

Aż 56 proc. pracodawców nie podnosi kwalifikacji swoich pracowników – wynika z najnowszego badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pracodawcy zdają się nie dostrzegać, że podnoszenie kwalifikacji pracowników zwiększa poziom innowacyjności oraz konkurencyjność przedsiębiorstw. Tylko 40 proc. firm, które nie podnoszą kwalifikacji wykazało się działaniami innowacyjnymi. Z czego wynika niechęć pracodawców do inwestycji w kadry? Czy taka postawa pracodawców ma wpływ na jakość pracy zatrudnionych i ich motywacje?

Jesteśmy zadowoleni z firm w których pracujemy

Polacy są zadowoleni ze swoich firm i warunków w nich panujących – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie PKPP Lewiatan. Ponad 80 proc. ankietowanych Polaków uważa, że praca w ich firmach jest dobrze zorganizowana, zaś 90 proc. z nich podkreśla, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Natomiast gorzej oceniany jest klimat społeczny panujący w miejscach pracy.