CBOS

Wakacje w wirtualnym mieście – SimCity sposobem na kreatywny odpoczynek

Rozpoczął się okres letnich wyjazdów, urlopów, ale przede wszystkim odpoczynku od szkoły oraz codziennych obowiązków. 5,4 mln uczniów rozpoczęło wakacje. Nie wszyscy mają możliwość skorzystania z dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania. W związku z tym warto odpowiednio zaplanować wolny czas swojego dziecka, aby lato w mieście łączyło zarówno atrakcyjną rozrywkę, jak i możliwość rozwoju. Doskonałym rozwiązaniem jest gra SimCity, posiadająca walory edukacyjne oraz ucząca przedsiębiorczości poprzez rozrywkę.

Czytaj więcej »Wakacje w wirtualnym mieście – SimCity sposobem na kreatywny odpoczynek

Letnie dylematy studenta: sezonowa praca za granicą czy staż w Polsce?

Studenci podczas letnich wakacji coraz rzadziej oddają się słodkiemu lenistwu. Niewielu z nich poświęca cały wolny od nauki czas na podróżowanie, czy inne formy wypoczynku. Widmo bezrobocia wśród młodych coraz częściej powoduje, że polscy studenci i uczniowie podejmują wakacyjne staże lub praktyki, bądź pracują sezonowo – w Polsce lub za granicą.

Czytaj więcej »Letnie dylematy studenta: sezonowa praca za granicą czy staż w Polsce?

Dlaczego Polacy nie współdziałają w sferze biznesowej

Według najnowszych danych opublikowanych przez CBOS, ponad połowa zbadanych respondentów (55 proc.) twierdzi, że nie ma z kim współdziałać w sferze biznesowej. Konfrontując te dane z zestawieniami dotyczącymi liczby i struktury młodych polskich przedsiębiorstw oraz oceną warunków prowadzenia w Polsce biznesu odpowiedz na pytanie „dlaczego tak jest?” wydaje się klarowna.

Czytaj więcej »Dlaczego Polacy nie współdziałają w sferze biznesowej

Mama czy już babcia

Rozpacz i zażenowanie, płacz, przerażenie i panika, a innym razem opanowanie i brak emocji lub wręcz spokój – takie reakcje towarzyszyły rodzicom, którzy bardzo wcześnie zostali dziadkami. Mimo początkowego szoku i niedowierzania dość łatwo zaakceptowali sytuację, w której się znaleźli, choć to głównie na nich spoczął obowiązek wychowania kolejnego dziecka – wynika z badania CBOS przeprowadzonego na „młodocianych dziadkach” w ramach III edycji Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”.Czytaj więcej »Mama czy już babcia

Polaku oszczędzaj

W krajach zachodniej Europy czy Ameryki jest silnie zakorzeniona kultura inwestycji i oszczędzania. Myśląc o bezpiecznej przyszłości zaczyna się ją realizować już od najmłodszych lat. W Polsce natomiast badania pokazują wyraźnie, że niestety nie lubimy oszczędzać. Polacy w większości nie zabezpieczają się na jesień życia, nie planują też wydatków na najbliższe lata. Czytaj więcej »Polaku oszczędzaj