Bank Światowy

Jak zrobić dobry biznes?

Według raportu Banku Światowego „Doing Business 2012” Polska zajmuje pod względem łatwości prowadzenia firmy 62 miejsce na 183 przebadane państwa. To, co powinno nas martwić to fakt, że znajdujemy się w ogonie regionu Europy Środkowo-Wschodniej (miejsce 5 na 7 krajów). Łatwiej jest być przedsiębiorcą na Węgrzech czy w Bułgarii, niż w Polsce. Zakładanie biznesu w naszym kraju jest szczególnie czasochłonne. Średnio startujący biznesmen musi poświęcić 32 dni na spełnienie wszystkich procedur. Nic dziwnego, że młodzi, choć bezrobotni, do biznesu się nie garną.

Czytaj dalej »Jak zrobić dobry biznes?

Rośnie skala i zasięg ubóstwa na świecie

Kryzys finansowy już niebawem może przerodzić się w kryzys ludzkości. W dynamicznym bowiem tempie rośnie poziom ubóstwa na świecie. Dane opublikowane przez Bank Światowy mówią nawet o 53 milionach osób, które – już niebawem – mogą paść ofiarami kryzysu i pozostać bez środków do życia. Na wzrost ubóstwa szczególnie narażone są dziś tzw. kraje rozwijające się, które bez pomocy z zewnątrz mogą niebawem podzielić losy „Titanica”.
Czytaj dalej »Rośnie skala i zasięg ubóstwa na świecie

Biznesu droga przez mękę

W świat poszedł kolejny niedobry sygnał. W rankingu „Doing Business 2009Banku Światowego Polska spadła cztery miejsca – na 76 miejsce wśród sklasyfikowanych krajów. Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że bez koniecznych reform Polska znów będzie zajmować odległe miejsca w podobnych rankingach.Czytaj dalej »Biznesu droga przez mękę

Komentarz PKPP Lewiatan nt. wyników raportu „Doing Business 2008”

W raporcie Banku Światowego „Doing Business 2008”, oceniającym wpływ regulacji prawnych na rozwój przedsiębiorczości w 178 państwach, Polska zajęła dopiero 74 miejsce. Nasz porządek prawny i sprawność instytucji publicznych obsługujących przedsiębiorców zostały ocenione najgorzej ze wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.  Czytaj dalej »Komentarz PKPP Lewiatan nt. wyników raportu „Doing Business 2008”