Agnieszka Łukawska

Dlaczego w przyszłości otrzymamy dużo niższe emerytury niż obecni emeryci?

Podczas niedawnej dyskusji o konieczności wydłużenia wieku emerytalnego, padały nie tylko „kasandryczne” liczby, wieszczące drastyczne obniżenie świadczeń wypłacanych z systemu obowiązkowego, ale też niezrozumiałe dla nas określenia, takie jak na przykład system emerytalny o zdefiniowanej składce. Wyjaśnijmy, że w przypadku zdefiniowanej składki – emerytura zależy od sumy wniesionych przez nas składek w całym okresie kariery zawodowej. Stąd właśnie jej nazwa. Wiemy, ile wpłaciliśmy składek do systemu – natomiast nie wiemy, jaka będzie konkretnie nasza przyszła emerytura, choć z pewnością będzie ona związana z wysokością dokonanych wpłat. Dla porównania, osoby urodzone przed 1 stycznia 1948 obowiązuje „stary” system o zdefiniowanym świadczeniu, w którym emerytura zależy od zarobków z wybranego 10-letniego okresu (od najwyższych zarobków), a także od  stażu pracy i tzw. lat nieskładkowych.

Czytaj więcej »Dlaczego w przyszłości otrzymamy dużo niższe emerytury niż obecni emeryci?

Światowy Dzień Oszczędzania za nami, emerytura przed nami

31 października obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania. Jest to jedna z najstarszych inicjatyw społecznych, której historia sięga 1929 roku. Wtedy to podczas konferencji w Mediolanie, przedstawiciele europejskich banków postanowili propagować oszczędzanie, jako jeden z elementów niezbędnych dla stabilnego rozwoju ekonomicznego państw.

Czytaj więcej »Światowy Dzień Oszczędzania za nami, emerytura przed nami

Co z tą emeryturą?

Dyskusja nad zmianami w systemie emerytalnym wzbudza niepokój. Nie dość, że emerytury co do zasady czekają nas niskie, to jeszcze dowiadujemy się, że państwo chciałoby obniżyć z 7,3% do 3,0% składki kierowane do II filaru, podnosząc poziom składek kierowanych do ZUS. Skierowanie większych środków do I filaru ułatwi wypłacanie bieżących emerytur, poprawiając krótkoterminowo sytuację FUS. Czytaj więcej »Co z tą emeryturą?

ZUS i OFE wystarczą tylko na czynsz

Zabezpieczenie jest w życiu niezbędne, szczególnie to finansowe. Nikt oczywiście na co dzień nie tworzy listy sytuacji, w których niezbędne będzie posiadanie dodatkowej gotówki, ale mimo wszystko mamy świadomość ich wystąpienia. Według badań Millward Brown SMG/KRC z maja 2009 roku, Polacy oszczędzają najczęściej właśnie na czarną godzinę (blisko 30 proc. badanych), a w drugiej kolejności na rodzinę (17,5 proc.). Płynie z tego wniosek, że na krótką metę wydajemy się być zapobiegawczy i jesteśmy w stanie odłożyć pewne fundusze. Dlaczego więc tylko nieliczni z nas myślą o perspektywie dalszej niż 5-10 lat? Cytowane przez krajowe media badania PBS DGA pokazują, że blisko połowa z nas w ogóle nie myśli o zabezpieczeniu finansowym na emeryturze. Niestety, takie podejście może się zemścić w przyszłości. Bo emerytura to sprawa indywidualna. I nikt oprócz nas samych się o nią nie zatroszczy.

Czytaj więcej »ZUS i OFE wystarczą tylko na czynsz

III filar dla sektora publicznego

Nie jest tajemnicą, że lekarze, nauczyciele, policjanci czy strażacy nie są rozpieszczani przez swoich pracodawców pod względem wysokości płac. Wszelkie badania i statystyki mówią o relatywnie niskich zarobkach w strefie publicznej na tle płac w narodowej gospodarce. Według raportu z 2009 roku przygotowanego przez portal Wynagrodzenia.pl, najgorzej w Polsce zarabia się właśnie w szkolnictwie, kulturze, służbie zdrowia i tzw. sektorze publicznym. Średnie miesięczne zarobki wynoszą tu od 1,8 tys. do 2,5 tys. złotych. Z punktu widzenia przyszłych świadczeń emerytalnych oznacza to niższą niż przeciętna podstawę do wyliczenia emerytury z systemu obowiązkowego (ZUS i OFE).

Czytaj więcej »III filar dla sektora publicznego