Przejdź do treści

Pilsweizer wprowadza piwo Konopniak, warzone z chmielu i konopii, zawierające co najmniej 7 fitoskładników występujących naturalnie w konopiach

Browar Pilsweizer wprowadza na rynek piwo warzone z chmielu i konopii – ciekawą alternatywę dla popularnych od niedawna piw z suszem konopnym. Pilsvar Konopniak będzie unikatem na polskim rynku, bo w odróżnieniu od innych piw zawiera – według badań laboratoryjnych – co najmniej 7 naturalnie występujących w konopiach fitoskładników (flawonoidów i terpenów). Piwo właśnie trafia do ogólnopolskiej sprzedaży w sklepach i hurtowniach współpracujących z Browarem Pilsweizer, jak również do kanału HoReCa. Partnerem browaru przy produkcji tego piwa jest firmaObrazek Complete Hemp Technologies Sp. z o.o.

1 Konopniak, Pilsweizer

Pilsvar Konopniak zawiera co najmniej 7 różnych fitoskładników. Ma 5,2 proc. alkoholu (12 Blg), a w jego produkcji wykorzystywane są: słód jęczmienny, chmiele marynka i lubelski, oraz żeński susz z konopi włóknistych ( Cannabis sativa L. ). Piwo nie zawiera THC!

Zależało nam na stworzeniu piwa konopnego wyróżniającego się na rynku. Naszym partnerem przy tym projekcie została firma Complete Hemp Technologies, która dostarcza nam susz konopny o doskonałej jakości, udostępnia swoje laboratoria i wspiera nas swoim know-how. Dzięki temu powstało piwo konopne jakiego do tej pory na polskim rynku nie było; zawierające co najmniej 7 naturalnych fitoskładników, które według badań naukowych są substancjami potencjalnie prozdrowotnymi, jakie mogą wpływać pozytywnie na organizm człowieka. Najnowsze badania naukowe wskazują, że fitoskładniki takie jak flawonoidy i terpeny, mogą mieć m.in. działanie uspokajające i przeciwbólowe, regulować przebieg snu, czy pozytywnie wpływać na neuroprotekcję neuronów. Zresztą chmiel i konopie to jest w ogóle bardzo ciekawe połączenie. Nie wszyscy wiedzą, że jest to jedna rodzina roślin, chmiel należy bowiem do rodziny konopiowatych – mówi Andrej Chovanec, Dyrektor Marketingu i Członek Zarządu oraz współwłaściciel Browaru Pilsweizer.Obrazek

Pilsvar Konopniak wchodzi właśnie do sprzedaży w całej Polsce, do sklepów i hurtowni współpracujących w Browarem Pilsweizer. Będzie również w najbliższym czasie sukcesywnie wprowadzany do kanału HoReCa.

Browar Pilsweizer jest kontynuatorem tradycji założonego w 1804 r. w Siołkowej browaru, który dynamicznie zaczął się rozwijać po przejęciu go w 1887 r. przez czeskiego piwowara Franciszka Paschka. 

W 2005 r. Browar Grybów w Siołkowej został kupiony przez Ivana i Andreja Chovanców, którzy, podobnie jak ponad 100 lat temu Paschek, zajęli się jego rozwojem po latach problemów finansowych.

Więcej na: www. pilsvar.pl oraz www.pilsweizer.com