Przejdź do treści

Pilsweizer wprowadza na rynek piwo Pilsvar Pszeniczne

Browar Pilsweizer rozpoczął produkcję i wprowadza do sprzedaży nowe piwo górnej fermentacji, niefiltrowane – Pilsvar Pszeniczne. Piwo trafia właśnie do sklepów w Małopolsce, jednak już w najbliższych tygodniach ma być dostępne w dystrybucji ogólnopolskiej. Dostępne będzie również  w kanale HoReCa.Obrazek

1 Pilsvar, Pilsweizer

Przygotowane przez Browar Pilsweizer piwo Pszeniczne jest piwem o ekstrakcie 11,5 Blg i o zawartości alkoholu 4,6 %. Jest to piwo górnej fermentacji, ze słodu jęczmiennego i niesłodowanej pszenicy. W jego produkcji wykorzystany został chmiel Saaz i drożdże górnej fermentacji.

– O piwie pszenicznym myśleliśmy już od dawna, w końcu wcielamy nasze przemyślenia w życie. Oczywiście na swój autorski sposób. Inspiracją dla nas są tradycyjne belgijskie witbiery, inaczej zwane biere blanche. Przygotowaliśmy piwo górnej fermentacji i niefiltrowane, zależało nam na orzeźwiającym pszenicznym smaku, z minimalnie kwaśnym finiszem. Jako dodatkowe składniki wykorzystaliśmy do warzenia kolendrę i skórki z pomarańczy. Użyliśmy Saaz, a więc znanego chmielu czeskiego, bardzo aromatycznego, dodającego naszemu piwu nieco charakteru „korzennego” opisuje Andrej Chovanec, Dyrektor Marketingu i Członek Zarządu oraz współwłaściciel Browaru Pilsweizer.

Browar Pilsweizer jest kontynuatorem tradycji założonego w 1804 r. w Siołkowej browaru, który dynamicznie zaczął się rozwijać po przejęciu go w 1887 r. przez czeskiego piwowara Franciszka Paschka. 

W 2005 r. Browar Grybów w Siołkowej został kupiony przez Ivana i Andreja Chovanców, którzy, podobnie jak ponad 100 lat temu Paschek, zajęli się jego rozwojem po latach problemów finansowych – w 2007 r. doprowadzili do ustabilizowania jego sytuacji i rozpoczęli produkcję piwa pod marką Pilsweizer.

Więcej na: www.pilsvar.pl  oraz www.pilsweizer.com