Przejdź do treści

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Tagi:

W „Światowym Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy“ (28.4.2016) w centrum uwagi jest ochrona pracy, a tym samym pytanie, w jaki sposób ochronić pracownika przed zagrożeniami istniejącymi na jego stanowisku pracy? Noszenie odzieży ochronnej to sposób skuteczny, jeśli jest prawidłowo stosowany. Silvia Mertens jest dyplomowaną inżynier w dziedzinie techniki odzieżowej i menedżerem produkcji w firmie MEWA w Wiesbaden, oferującej usługi w zakresie tekstyliów. Doradza ona klientom przy wyborze odzieży ochronnej i w tym celu sporządziła odpowiednią listę kontrolną.

MEWA Twinstar Protect: Die bequeme Hitze- und Flammschutzkleidung entspricht den Prüfbedingungen der Normen ISO 11611(Schutzkleidung für Schweißen und verwandte Verfahren) und ISO 11612(Schutzkleidung - Kleidung zum Schutz gegen Hitze und Flammen).

MEWA Twinstar Protect: Die bequeme Hitze- und Flammschutzkleidung entspricht den Prüfbedingungen der Normen ISO 11611(Schutzkleidung für Schweißen und verwandte Verfahren) und ISO 11612(Schutzkleidung – Kleidung zum Schutz gegen Hitze und Flammen).

Na to trzeba koniecznie zwracać uwagę:

Ocena zagrożenia
W pierwszej kolejności należy ocenić zagrożenie: w jakich obszarach zakładu powinna być noszona odzież robocza, przed czym ma ona chronić? Jakie normy należy uwzględnić?

Rodzaj odzieży
Należy przenalizować aktualnie posiadaną odzież. Jakie ma ona zalety i wady? Co innego powinno być w nowej odzieży?

Koszty teraz i później
Odzież ochronna musi być prana i konserwowana w sposób profesjonalny, by mogła zachować swe funkcje ochronne. Tym zajmują się z reguły firmy dostarczające odzież ochronną. Należy zawsze sprawdzić, jakie dokładnie usługi oferuje taka firma.

Sprawdzian w praktyce – czy odzież się nadaje?
Odzież ochronna musi być sprawdzona w realnych warunkach w miejscu, gdzie będzie wykorzystywana. Na ile skutecznie chroni ona rzeczywiście przed istniejącymi w danym miejscu zagrożeniami, na przykład przed wykorzystywanymi chemikaliami lub bardzo wysoką temperaturą?

Test odzieży – co mówią pracownicy?
Odzież ochronna powinna zostać przetestowana i oceniona przez pracowników. Czy można wykonywać wszystkie ruchy bez skrępowania? Czy dana odzież ochronna zapewnia niezbędną ochronę?

Tego należy unikać:

Kupowanie odzieży ochronnej bez konsultacji
Aby dobrze i bezpiecznie wyposażyć pracowników w odzież ochronną, należy zasięgnąć porad i konsultacji: wewnętrznych – u specjalisty ds. bhp w zakładzie oraz zewnętrznych – u kompetentnego usługodawcy dostarczającego odzież ochronną.

Samodzielne usuwanie uszkodzeń
Każda zmiana w certyfikowanej odzieży wymaga uprzedniego sprawdzenia przez placówkę certyfikującą. Szczególnie dotyczy to kwestii skracania rękawów.

Nieinformowanie pracowników
Do obowiązków pracodawcy należy także – na przykład w oparciu o instrukcje obsługi –  informowanie pracowników o rodzaju odzieży ochronnej i zasadach korzystania z niej.

Pranie odzieży ochronnej przez pracowników
Odzież ochronna nie powinna być prana wraz z innymi ubraniami w domowej pralce, bowiem na skutek tego może ona utracić swe właściwości ochronne.

Kompromisy
Nie wystarczy zapewnić średniego poziomu ochrony stosując środki ochrony indywidualnej, dopiero optymalna ochrona poprawia stopień bezpieczeństwa przewidziany przepisami prawnymi. Usługodawcy oferujący tekstylia wspierają swoich klientów także i w tej kwestii.

Nowe przepisy:

Rozporządzenie PE i Rady (UE) 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej
Nowe Rozporządzenie PE i Rady (UE), które wchodzi w życie 20 kwietnia 2016 r., ma sprawić, iż osoby korzystające ze środków ochrony indywidualnej, będą lepiej chronione. Rozporządzenie to uchyla z dniem 21 kwietnia 2018 r. obowiązującą od 1989 roku Dyrektywę 89/686/EWG. Profesjonalni usługodawcy, tacy jak firma MEWA, z reguły już od pewnego czasu stosują wszystkie zalecenia zawarte w Rozporządzeniu – a więc klienci i ich pracownicy mogą czuć się bezpieczni.

MEWA Textil-Management
MEWA_Siegel_ENFirma MEWA zaopatruje firmy w całej Europie, gdzie posiada 42 placówki, oferując odzież zawodową i ochronną, czyściwa tekstylne, wycieraczki do butów, absorpcyjne maty olejowe, jak też urządzenia do czyszczenia części w ramach pełnej obsługi. W uzupełnieniu można także zamówić z katalogu artykuły bhp oferowane pod marką „World Wide Work by MEWA“. 4700 pracowników obsługuje ponad 170 000 klientów w przemyśle, handlu, rzemiośle i gastronomii. W 2013 roku firma osiągnęła obroty w wysokości 555 mln euro.

Założona w 1908 roku MEWA, jest dzisiaj czołowym producentem w segmencie tekstyliów przemysłowych. W listopadzie 2013 roku, w ramach Niemieckiej Nagrody za Zrównoważony Rozwój, MEWA wyróżniona została jako jedna z trzech najlepszych niemieckich firm (Top 3) w kategorii „Najbardziej zrównoważony produkt/usługa w Niemczech“. Już w 2011 roku wydawnictwo Deutsche Standards przyznało firmie tytuł „Lidera Światowego Rynku”, a w 2013 roku firma ponownie została wyróżniona jako „Marka Stulecia“.

MEWA jest liderem światowego rynku! W styczniu 2015 r. MEWA wydawnictwo Deutsche Standards po raz drugi nadało firmie MEWA tytuł lidera światowego rynku w obszarze serwisu czyściw.