Qumak stworzy symulator robotów wojskowych

Tagi:

Qumak zbuduje symulator do szkolenia wojsk inżynieryjnych, który w pełni odzwierciedli rzeczywiste działania taktyczne na współczesnym polu walki, ze szczególnym uwzględnieniem zadań inżynieryjnych. Opracowywany system to jedna z największych tego typu inwestycji w Europie. Realizacja projektu zamówionego przez Wojskową Akademię Techniczną potrwa do końca kwietnia 2015 roku, a jego wartość wynosi ponad 2,6 mln zł netto.

 

W ramach podpisanego kontraktu Qumak stworzy specjalistyczne laboratorium symulacji robotów pola walki oparte o zaawansowaną technologię Virtual Battle Space 3 (VBS3) firmy Bohemia Interactive Simulations. Umożliwi ono szkolenie załóg robotów, prowadzenie eksperymentów taktycznych oraz testowanie w przestrzeni wirtualnej nowych rozwiązań i technologii.

Zakres kontraktu obejmuje dostarczenie, montaż i uruchomienie stanowisk symulatora oraz wdrożenie specjalistycznego oprogramowania. Umożliwi ono współdziałanie jednostek zmechanizowanych, pancernych i artyleryjskich oraz robotów inżynieryjnych kierowanych w czasie rzeczywistym przez kierownika ćwiczenia. System uwzględniać będzie m.in. dynamikę warunków atmosferycznych oraz zmianę godziny i pory dnia wraz ze zmieniającym się poziomem oświetlenia w zależności od położenia geograficznego. Oprogramowanie zostanie wzbogacone o bibliotekę 3D pojazdów wojskowych używanych przez kraje NATO i USA, jak również byłego ZSSR i Bliskiego Wschodu.

Nowoczesne pole walki to już nie tylko pojazdy bojowe czy żołnierze. Dziś w wojsku wykorzystywane są zdalnie sterowane platformy bezzałogowe, które wspierają żołnierza. Budowa laboratorium umożliwi szkolenie podchorążych, którzy w przyszłości będą wykorzystywali roboty na polu walki – powiedział dr inż. Marian Łopatka, Kierownik Zakładu Maszyn Inżynieryjnych i Robotów, WAT. Projekt realizowany wspólnie z firmą Qumak pozwoli na stworzenie największego w Europie laboratorium symulacji wirtualnej robotów. Oprócz szkolenia operatorów robotów umożliwi ono również szybkie wirtualne prototypowanie nowych, opracowywanych w WAT robotów inżynieryjnych. To z kolei pozwoli na kształtowanie i weryfikowanie ich cech funkcjonalnych w krótkim czasie, istotnie przyspieszając proces projektowania i wdrażania robotów do Sił Zbrojnych RP – dodaje.

 

Wdrażany przez Qumak system może zostać zintegrowany z istniejącymi systemami symulacyjnymi, takimi jak SK-1 Pluton – czyli zaawansowany symulator kołowych transporterów opancerzonych „ROSOMAK”. Inwestycja pokrywa się również ze strategicznym programem modernizacji sił zbrojnych, rozpisanym na lata 2014-2022, w szczególności siódmym programem operacyjnym „Symulatory i Trenażery”.

 

 

Symulator zostanie stworzony w ramach konsorcjum z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM. Spółka Qumak jest liderem tego konsorcjum. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej – Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Qumak posiada szerokie kompetencje we wprowadzaniu na rynek innowacyjnych rozwiązań, ale ten projekt jest dla nas szczególny. Przy jego realizacji wykorzystujemy doświadczenie zdobyte podczas prowadzenia innego projektu badawczo-rozwojowego wspartego dofinansowaniem. Teraz te prace badawcze możemy skomercjalizować – w ramach obszaru o dużym potencjale rozwoju i strategicznym znaczeniu dla Polski. Jednocześnie pokazujemy, że strategia naszej firmy na lata 2013-16 jest konsekwentnie realizowana, a zainwestowane przez nas i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju środki przynoszą wymierne korzyści. Efekty projektu symulatora lokomotyw, nad którym wspólnie pracowaliśmy, mogą być teraz wykorzystywane na innych polach biznesowych – powiedział Damian Król, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju, Qumak S.A.

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu