Przejdź do treści

Firma Jabil Circuit Poland, właściciel fabryki w Kwidzynie produkującej m.in. panele solarne, otwiera farmę solarną

 

Jabil to dostawca usług produkcyjnych urządzeń elektronicznych oraz ekologicznych źródeł energii, obecny w 23 krajach. W Polsce skupia się na produkcji paneli solarnych, mierników i modułów energii elektrycznej oraz gazu, wskaźników zużycia energii elektrycznej, kontrolerów oświetlenia LED itp. Polska fabryka to w Europie największy zakład produkcyjny o rocznej mocy produkcyjnej 1GW.

Farma solarna o mocy 40kW, wybudowana przy fabryce w Kwidzynie ma służyć produkcji zielonej energii dla Jabil, jak również być centrum edukacji i rozwoju technologicznego. Farma posiada „Zielony Certyfikat” (Certyfikat Energii Odnawialnej). Zostało zainstalowanych na niej 160 modułów o średniej mocy 250W. Dzięki wyprodukowanej tu energii, Jabil w Kwidzynie zredukuje emisję dwutlenku węgla o 17,2 ton rocznie.

Panele fotowoltaiczne, które wykorzystaliśmy w elektrowni solarnej, pochodzą z naszych linii produkcyjnych. Mają gwarancję działania przez 20 lat. Spełniają wszystkie wymogi techniczne oraz wydajności. Uważamy, że skoro jesteśmy producentami paneli solarnych, to powinniśmy zużywać energię z zielonych źródeł – mówi Krzysztof Mioduszewski, Prezes Jabil Circuit Poland.

Do tej pory w fabryce wyprodukowano 7,5 mln paneli, głównie na rynek europejski. Oprócz tego, firma ma w portfolio 200 produktów z zakresu mierników i modułów energii elektrycznej oraz gazu (ponad 30 mln sprzedanych sztuk). Jabil Circuit Poland, jako podwykonawca, produkuje również inne, innowacyjne produkty. Do najciekawszych należą osobisty terminal płatniczy (przenośny terminal do płatności kartą kredytową, komunikujący się za pomocą Bluetooth Iub WiFi), panoramiczny aparat fotograficzny (wykonuje zdjęcia w pełni sferyczne 360° x 360° przy użyciu 36 kamer o dużej rozdzielczości), czy lampa ledowa (profesjonalne oświetlenie ledowe służące do pobudzania i kontrolowania wzrostu roślin w ogrodnictwie).