Przejdź do treści

Finowie inwestują w alternatywne źródła energii

Fińskie Ministerstwo Pracy i Gospodarki przeznaczyło ostatnio łączną kwotę 65,1 mln euro na dotacje energetyczne dla trzech terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Zatoce Botnickiej. Dzięki temu wsparciu wybudowane zostaną terminale LNG w nadmorskich miastach Tornio, Pori i Rauma. Nowe terminale przyczynią się do znacznego obniżenia zużycia oleju opałowego i skroplonego gazu ropopochodnego (LPG) przez fiński przemysł.

– „Dzięki rozporządzeniom przewidującym realizację tych trzech projektów w terminale LNG zostanie zainwestowane ponad 200 mln euro. W ten sposób zainicjowana zostanie budowa sieci terminali wzdłuż fińskiego wybrzeża”, powiedział po podpisaniu rozporządzeń Minister Gospodarki Jan Vapaavuori, i dodał: „LNG stanowi ekologiczne i bezemisyjne alternatywne źródło paliwa dla przemysłu morskiego. Ponadto, pozwala nam stworzyć alternatywne ścieżki zakupów dla branż wykorzystujących gaz.”

Według szacunków, potencjał rynku w zakresie wykorzystania LNG przez przemysł morski i inne branże jest szczególnie duży w regionie Satakunta na południowo-zachodnim wybrzeżu Finlandii. Warto zauważyć, że nowe terminale w Zatoce Botnickiej umożliwiłby używanie LNG we wszystkich przystaniach w północnej części tej zatoki.

Szacuje się, że po zakończeniu budowy, w terminalach i związanych z nimi łańcuchach logistycznych powstanie około 40 stałych miejsc pracy. ‎Maksymalna łączna pojemność wszystkich trzech terminali wyniesie 450 tys. ton, co daje ponad 6 terawatogodzin rocznie. Terminale pomogą też ograniczyć roczne emisje CO2 o około 370 tys. ton oraz emisje innych związków węgla o 1870 ton.

W uzupełniającym budżecie państwa, kwoty na wsparcie inwestycyjne dla terminali LNG zostały przeznaczone zgodnie z decyzją podjętą podczas posiedzenia rządu dotyczącego limitów wydatków, które odbyło się wiosną 2013 roku. Wsparcie to ma łączną wartość 123 mln euro. Oprócz trzech realizowanych obecnie projektów, Ministerstwo Pracy i Gospodarki rozpatruje też wnioski o wsparcie inwestycyjne od trzech innych podmiotów. Kompleksowe rozporządzenie w sprawie tych trzech wniosków ma zostać wydane do końca 2014 roku.