Przejdź do treści

Prawnik potrzebny od zaraz

Prowadzić firmę samodzielnie czy w spółce? Jak chronić własne pomysły biznesowe i nie naruszać cudzych praw? Jak przygotować dokumenty dla inwestorów? To najczęstsze dylematy prawne, z jakimi borykają się młode firmy. Niestety większości początkujących przedsiębiorców nie stać na opłacenie prawników, co nierzadko ogranicza rozwój ich biznesu. Takie wsparcie szczecińskim start-upom technologicznym oferuje Technopark Pomerania.

Wprowadzanie produktu lub usługi na rynek często wiąże się z koniecznością dokonywania analiz prawnych. O ile duże przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na zatrudnienie prawników bądź korzystanie z usług zewnętrznej kancelarii, o tyle młodzi przedsiębiorcy najczęściej nie mają takich możliwości, a borykają się z wieloma problemami natury prawnej.

Start-upy chcą głównie wiedzieć, jaka forma prawna prowadzenia działalności będzie dla nich „najkorzystniejsza oraz jak chronić swoją własność intelektualną i nie naruszać cudzej” – wskazuje Rafał Malujda, radca prawny, doradzający lokatorom Technoparku Pomerania. Firma Uniquesoft stworzyła oprogramowanie, wykorzystujące czcionki pobrane z Internetu. Jeszcze przed wprowadzeniem produktu na rynek zasięgnęła porady prawnej z zakresu prawa autorskiego. Po zweryfikowaniu przez prawnika zasad wykorzystywania czcionek okazało się, że ok. 20% z nich objęte było licencją, co w przypadku braku odpowiedniej zgody mogłoby wiązać się z konsekwencjami finansowymi dla firmy. Podobnie nowo powstała firma Sashka, sprzedająca koszulki z nadrukami m.in. żartobliwie modyfikowanych wizerunków znanych postaci, musiała swoje projekty zweryfikować pod kątem prawa autorskiego. Prawnik pomógł firmie ustalić, które wizerunki może wykorzystywać bez zgody, a na które musi zdobyć odpowiednie pozwolenie.

Zdecydowana większość firm oferujących usługi bądź produkty informatyczne ma w swojej działalności do czynienia z przetwarzaniem danych osobowych. Niestety sporo z nich robi to niezgodnie z prawem, co najczęściej jest efektem nieznajomości przepisów – „Zaryzykowałbym stwierdzenie, że ok. 90% młodych przedsiębiorców z branży IT przetwarza dane osobowe niezgodnie z przepisami. Skupiają się na realizowaniu swoich pomysłów, np. tworzeniu stron internetowych czy aplikacji mobilnych i nawet nie mają świadomości, że łamią prawo poprzez nieodpowiednie przetwarzanie danych użytkowników tych produktów. Grozi za to kara w wysokości do 1 roku pozbawienia wolności, a w przypadku danych medycznych nawet do lat 3” – zaznacza Rafał Malujda. Z pomocy prawnej w tym zakresie korzysta wielu lokatorów Technoparku Pomerania, m.in. firma Wedding Day Media, tworząca portale internetowe, z których korzystają setki internautów. Prawnik pomógł młodej firmie wdrożyć instrukcję zarządzania systemem informatycznym tak, aby dane osobowe użytkowników portali były przetwarzane bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Zdarza się również, że młode firmy są wykorzystywane przez większe przedsiębiorstwa działające od dawna na rynku. Tak było w przypadku firmy Krop zajmującej się outsourcingiem IT – „Krop stworzyła dla innej, większej firmy informatycznej oprogramowanie do biznesowego zarządzania treścią, obiegiem dokumentów itp. Wspólnie mieli je sprzedawać kolejnym klientom. W ramach współpracy Krop zgodziła się pierwsze wdrożenie zrobić za darmo, drugie za połowę ceny, a dopiero kolejne według normalnej stawki. Niestety, po pewnym czasie większa firma zaczęła sprzedawać oprogramowanie samodzielnie jako własny produkt. Krop nie otrzymała pieniędzy za przeprowadzone wdrożenia. Obecnie pomagam firmie dochodzić swoich praw w sądzie” – opowiada Rafał Malujda.

Coraz większą potrzebę korzystania z porad prawnych mają też młode firmy, które znalazły inwestora i rozpoczynają negocjacje inwestycyjne oraz firmy eksportujące produkty i usługi, dla których niezbędna jest wiedza prawna z zakresu umów licencyjnych, warunków eksportu czy kwestii podatkowych – „Prawnik z Technoparku pomógł nam przygotować teaser inwestycyjny, czyli dokument prezentujący inwestorom kluczowe informacje o naszym projekcie. Korzystamy również z porad prawnych dotyczących procesu inwestycyjnego” – mówi Maksymilian Kuśmierek, właściciel firmy WellServed.

Lokatorzy Technoparku chętnie korzystają również z możliwości udziału w specjalistycznych szkoleniach, podczas których omawiane są najróżniejsze prawne aspekty działalności biznesowej – „Na szkoleniu prowadzonym przez radcę prawnego dowiedziałem się, jak zarządzać licencjami i prawami autorskimi w międzynarodowej grupie spółek. Moja firma należy do niemieckiej grupy kapitałowej, dlatego te informacje były dla mnie bardzo przydatne” – wyjaśnia Paweł Pawłaszek z firmy NTConsult.

Oprócz doradztwa prawnego Technopark oferuje start-upom także wsparcie z zakresu zarządzania firmą, pozyskiwania finansowania zewnętrznego, funduszy UE oraz public relations i marketingu. „Dodatkowym plusem jest dla nich także możliwość udziału w wydarzeniach branżowych, w trakcie których mogą zdobywać nowe kontakty i zlecenia” – wskazuje Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania. W obecnie funkcjonującym obiekcie parku swoją siedzibę ma 18 młodych firm technologicznych i 5 stowarzyszeń IT. Ponadto Technopark ma 40 lokatorów wirtualnych, którzy również korzystają z biznesowego wsparcia.