Przejdź do treści

Tele – Fonika Kable w warszawskim i londyńskim metrze

Zarówno warszawskie, jak i londyńskie metro wykorzystuje przewody i kable wyprodukowane przez Spółkę Tele – Fonika Kable SA. Przede wszystkim nowoczesne przewody w powłoce bezhalogenowej w razie pożaru – uniemożliwiającej rozprzestrzenianie płomienia, o ograniczonym wydzielaniu dymu oraz gazów toksycznych. Skonstruowano je do stosowania w szczególnych warunkach, między innymi w systemach zasilania metra. Wartość dostaw zrealizowanych w tym roku to już 35 milionów złotych.

Spółka zapowiada, że chce nie tylko poszerzać współpracę z operatorami linii metra, ale też systematycznie rozbudowywać ofertę swoich produktów – dostosowanych do specyficznych zastosowań.

Najpierw był Londyn

– To ważny i prestiżowy kontrakt – podkreśla Ryszard Pilch, prezes zarządu Spółki Tele – Fonika Kable. – W naszym krakowskim zakładzie przez dwa lata prowadziliśmy intensywne prace konstrukcyjne i projektowe, aby przygotować taki produkt, który spełni parametry techniczne, – jakich oczekiwali Brytyjczycy. – Było warto. Nasze przewody przeszły pomyślnie testy na nierozprzestrzenianie się płomienia, gęstość dymu oraz opadające płonące cząstki – dodaje R. Pilch.
Rygorystyczne wymagania związane ze stosowanymi w londyńskim metrze rozwiązaniami technicznymi są następstwem tragicznego pożaru z 1987 roku. Na stacji King’s Cross w Londynie, między innymi od wyziewów toksycznych gazów będących następstwem płonących kabli zginęło wtedy 31 osób,.

Warto dodać, że to nie pierwszy kontrakt z londyńskim metrem, gdzie polska spółka dostarcza różnego rodzaju kable i przewody już od wielu lat.

Prestiżowa Warszawa

Z kolei światłowody w powłoce bezhalogenowej znalazły zastosowanie w czasie budowy głównego tunelu II nitki warszawskiego metra. Główne dostawy dla konsorcjum budującego podziemna kolej w stolicy dotyczyły jednak specjalistycznych kabli średniego i niskiego napięcia.

– Tele – Fonika Kable to silna i stabilna marka, znana z najwyższej, jakości produktów. Dostarczamy rozwiązania techniczne, które znajdują zastosowania od pól wydobywczych na Syberii, przez londyńskie metro, liczne porty lotnicze aż po podmorskie pola wydobywcze gazu i ropy w Brunei. To zasługa technologii wytwarzania naszych kabli, która zapewnia najwyższą dostępną w naszej branży, jakość – zdecydowanie stwierdził prezes Pilch.

Tele – Fonika Kable jest 3. producentem kabli w Europie. Do Grupy stworzonej przez Bogusława Cupiała należy też 70% krajowego rynku produkcji kabli i przewodów izolowanych o wartości szacowanej łącznie na około 5 mld złotych rocznie. Większość, bo aż 66% produkcji jest eksportowana do blisko 80 krajów całego świata.

W swoim asortymencie ma 25 tys. typów kabli, które posiadają stosowne certyfikaty, jakości przyznane przez niezależne, renomowane jednostki certyfikujące. Spółka łączy dobre tradycje przemysłu kablowego z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi.

W skład Grupy Tele – Fonika Kable wchodzą spółki handlowe odpowiadające za dystrybucje wyrobów na całym świecie, zakłady produkcyjne (4 zlokalizowane w Polsce, 1 w Serbii, 1 na Ukrainie) oraz Zakład Recyklingu Odpadów Kablowych w Bukownie (Polska).