Młody i odpowiedzialny kierowca – Maciek Dreszer

Maciek Dreszer to jeden z najmłodszych kierowców wyścigowych w Polsce. Mimo, iż w profesjonalnym motosporcie jest zaledwie od 2 lat, to jego wyniki są porównywalne z osiągnięciami bardziej doświadczonych zawodników. Dreszer ma na swoim koncie wiele spektakularnych występów. Wszystkie sukcesy młodego Polaka wspiera marka SKOK Ubezpieczenia.

Maciej, mimo młodego wieku, ma na swoim koncie sporo sukcesów zarówno w kraju jak i za granicą. Jest określany jako wschodząca gwiazda sportów motorowych w naszym kraju. Sukcesy Macieja to zasługa ciężkiej pracy i całorocznych treningów. Kosztowny sprzęt i udział w licznych wyścigach nie byłby możliwy bez wsparcia sponsorów. Od 2013 roku obiecującego kierowcę sponsorują SKOK Ubezpieczenia.

Bieżący sezon – 2014 – Dreszer rozpoczął bardzo obiecująco. Niemiecka grupa Doerr Motorsport poszukująca młodych talentów zaprosiła Macieja do udziału w prestiżowych wyścigach międzynarodowych. To jedna z największych stajni wyścigowych w Europie, która w tym sezonie wystawi 12 samochodów wyścigowych, między innymi najnowszy model McLarena, Porsche GT3 RSR, BMW Z4 GTR oraz Toyotę GT86 w wersji pucharowej. Tym ostatnim samochodem Maciej jechał w Pucharze Toyoty na najsłynniejszym i zarazem najtrudniejszym torze wyścigowym na świecie, zwanym Zielonym Piekłem – Nürburgringu osiągając imponujące wyniki.

Co istotne, Maciek jest pierwszym Polakiem oraz najmłodszym kierowcą wyścigowym w historii Nürburgringu. W dniu pierwszego wyścigu, 29 marca 2014, miał 18 lat i 2 dni. Maciej przeszedł zatem do historii tego najsłynniejszego toru wyścigowego i światowego motosportu. Po jednym z tamtejszych startów sportowiec podkreślał: „ (…) wiem, że jestem tu dzięki sponsorom, którzy zobaczyli we mnie potencjał na sukces i dali szansę zmierzenia się w międzynarodowej stawce doświadczonych kierowców na jednym z najtrudniejszych torów świata. Dziękuję Partnerowi Głównemu Grupie Azoty oraz sponsorowi SKOK Ubezpieczenia” – mówił Dreszer.

Pasmo sukcesów młodego kierowcy trwało również w miesiącach wakacyjnych. W czerwcu, biorąc udział w 24-godzinnym wyścigu zajął 5. miejsce, a miesiąc później uplasował się na najwyższym stopniu podium 54. ADAC Reinoldus-Langstreckenrennen. Z kolei w sierpniu, na tym samym torze, powtórzył najlepszy wynik podczas Opel 6h ADAC Ruhr Pokal Rennen zdobywając kolejne 1. miejsce.

Wypełniony po brzegi kalendarz Maćka nie przypomina typowego dla nastolatka rozkładu zajęć. Ale oprócz czasochłonnych treningów i startów w zawodach, które godzi z nauką w tarnowskim liceum, Dreszer znajduje również czas na udział w akcjach edukacyjnych i społecznych organizowanych i wspieranych przez jego sponsora, promując sporty motorowe i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Mobilne miasteczko młodego rajdowca cieszyło się ogromnym zainteresowaniem podczas imprezy zorganizowanej z okazji 95. rocznicy powołania Policji, która 27 lipca br. odbyła się na warszawskiej Agrykoli. Dorośli amatorzy wyścigów rajdowych mogli wówczas wypróbować swoje siły na symulatorze jazdy, a najmłodsi spędzić czas na specjalnie dla nich przygotowanym torze wyścigowym.

Dreszer i jego wyścigówka „gościli” również na sopockim molo podczas „Dnia Niszczenia Złych Wspomnień” zorganizowanego przez Fundację „Sztuka Życia – Niepokonani”. W wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób, z czego dużą część stanowiły osoby niepełnosprawne. Kierowca przywiózł ze sobą symulator zderzenia oraz ponad 300 konną wyścigówkę na bazie Golfa GTI 6 generacji. Na symulatorach każdy mógł poczuć jak ważne zabezpieczenie dają pasy podczas wypadku. Wraz z kierowcą zorganizowano szkolenie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów dotyczące bezpiecznego wsiadania do samochodu. Pokazywano także jak złożyć wózek inwalidzki i włożyć go do bagażnika.

Młody kierowca jest również m.in. jednym z bohaterów najnowszej edycji książeczki poradnikowej przygotowanej przez SKOK Ubezpieczenia „Bezpiecznie przez cały rok”, która w zabawny i przede wszystkim zrozumiały dla dziecka sposób uczy jak ustrzec się przed zagrożeniami, jak ich unikać i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Najmłodsi Czytelnicy znajdą w niej również porady dotyczące bezpiecznego zachowania na drodze, które specjalnie dla nich przygotował właśnie Maciej Dreszer. – Nasza współpraca z Maciejem Dreszerem układa się wzorcowo. Tym bardziej, że Maciej łamie stereotypy i udowadnia, że „młody kierowca” może być też „odpowiedzialnym człowiekiem” – wyjaśnia Jacek Jewuła. – Statystyki policyjne niezmiennie od kilku lat pokazują, że około 25 proc. wypadków na polskich drogach powodują młodzi kierowcy, którzy chcą realizować na polskich drogach swoje rajdowe i wyścigowe aspiracje. Brawura oraz alkohol to dwie najczęstsze przyczyny wypadków kierowców w wieku 18-25 lat. Niestety aż 30 proc. zdarzeń drogowych kończy się śmiercią kierowcy, pasażerów lub pieszych. Dlatego wspólnie z Maćkiem podjęliśmy działania podkreślające aspekt bezpieczeństwa, co i dla kierowców i dla branży ubezpieczeniowej jest wartością najważniejszą – podsumowuje Jacek Jewuła.

Maciej Dreszer angażuje się również w akcje informacyjne organizowane przez śląskich policjantów. Wziął np. udział w zorganizowanym przez nich eksperymencie, który katowiccy policjanci przeprowadzili, by sprawdzić, jak lepiej dostać się do centrum miasta w godzinach szczytu i czy warto zostawić samochód na parkingu, by przesiąść się do komunikacji miejskiej. Okazało się, że to lepsze rozwiązanie, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Zgodnie z ustaleniami, tramwaj – który, jak co dzień wiózł pasażerów – miał trzymać się rozkładu jazdy. Natomiast Dreszer miał jechać zgodnie z przepisami ruchu drogowego, czego pilnował jadący z nim policjant. 280-konne auto prowadzone przez kierowcę wyścigowego Macieja Dreszera okazało się – co zaskakujące – wolniejsze, niż komunikacja miejska.

Dokonania młodego sportowca można na bieżąco śledzić na jego facebookowym profilu: https://www.facebook.com/maciejdreszer?fref=ts.