Przejdź do treści

Portale w nowych strojach

W ostatnich dniach w czołowych polskich portalach zaszły spore zmiany. Wp.pl i Interia pokazały swoje nowe loga. Wp.pl przedstawiła też zupełnie nowy layout portalu. Jak to często w takich sytuacjach bywa, tak i tym razem możemy obserwować dwie zupełnie różne drogi – przynajmniej jeśli chodzi o logo.

WP.pl

WP odświeżyło logotyp, który teraz jest bardziej dynamiczny i wyrazisty, jednak nie zachwyca. Widać podobieństwa do kilku innych znaków, które funkcjonują bądź funkcjonowały w oparciu o to samo liternictwo, jak np. Word for Mac 2008-2011.

Nowy znak WP nie opiera się na żadnym z trendów w projektowaniu, które obserwujemy obecnie na świecie. Jest ultra prosty. To zarazem dobrze i źle. Dobrze, bo nie poddaje się modom i kreuje własną wartość, źle – bo jest raczej przeciętny. Dużo większe zmiany zaszły na stronie – która, choć nie popieram tabloidyzacji i trendu „to samo ale bardziej”, ma spore szanse przynieść założony efekt. Duże zdjęcia i chwytliwe tytuły to coś, co w szybko zmieniających się realiach kanałów społecznościowych, gdzie news żyje raptem kilka minut, pozwoli przebić się świadomości czytelnika i skupić jego uwagę choć na chwilę.

​Interia.pl

W przypadku logotypu Interii mamy zupełnie nową jakość. Logo zostało oparte o nowy, ciekawy font. Otwarta identyfikacja wizualna, która pozwala na wiele zastosowań, to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie. Samo logo funkcjonuje nie tylko jako monilit, ale też w parze z patternem wewnątrz, na tle itd. Od razu widać większą odwagę klienta i znanego designera Oskara Podolskiego, niż osób odpowiedzialnych za rebranding WP. Dekonstrukcja logo, czyli na przykład możliwość stosowania go w wersji pionowej złamanej na 3 wiersze to coś, co rzadko widzimy na polskim rynku, podczas gdy na świecie (choćby w Ameryce Płd.) korzystają z takich rozwiązań nawet tak poważne marki jak banki.

Podsumowując jednym zdaniem: WP to klasyka w nowym wydaniu, zaś interia – dynamika i przyszłość.

Ciekawe, czy w pozostałych działaniach obu portali będzie widać podobne rozróżnienie.

 

Autor: Karol Gajewski, managing & advertising ace, ACEpm