Przejdź do treści

Wrocławski start-up IT rozwija się

Apolityczny.pl, wrocławski start-up firmy Cohesiva, rozwija się dużo szybciej niż przewidywano. Podstawowe funkcjonalności kreowanego produktu zostały już osiągnięte i jak zapowiadają realizatorzy projektu –premiera narzędzia zbliża się nieuchronnie.

Projekt Apolityczny.pl, powstały z ramienia firm Cohesiva oraz Ringo Solutions, to rodzaj innowacyjnego eksperymentu społecznego. W ramach letniego stażu, grupa studentów otrzymała możliwość stworzenia własnego start-up’u. Ma on na celu wzbogacić rynek kreacji, modyfikacji, importu i publikacji infografik, dodając do nich dodatkowe funkcjonalności – jak np. interaktywnaklikalność. Actigraphics – bo tak nazywa się tworzone narzędzie – oprócz przetwarzania danych i tworzenia z nich infografik, będzie kompletować zebrane informacje i umieszczać je na wybranym serwerze.

Młodzi i zdolni

Jesteśmy na półmetku prac, a efekty już są zadowalające – mówi Cezary Hołub z firmy Cohesiva – Z raportów doświadczonych pracowników Cohesivy wynika, że już po pierwszym Sprincie (określonym przedziale czasu w metodyce Scrum), Actigraphics było w stanie pobierać dane z Internetu (dokładnie – notowania giełdowe od Google) i wykreować na ich podstawie infografikę. Kolejne Sprinty przyniosły wzbogacenie efektów o nowe komponenty, dzięki którym każda z infografik tworzyła się osobno, prezentując graficzne dane z różnych źródeł. Pojawiła się też pierwsza klikalność.

– Naszym celem była również walka z, powszechnym w kręgach biznesowych, postrzeganiem praktykantów jako zła koniecznego – dodaje Maciej Gawlik, odpowiedzialny za realizację Apolityczny.pl z ramienia Ringo Solutions. Cieszymy się, że udaje nam się udowodnić tezę o potencjale drzemiącym w młodych i zdolnych ludziach – podkreśla.

Apolityczny.pl zaistniał również w świecie Social Mediów – projekt posiada konta na serwisach takich jak Facebook, Instagram oraz Twitter. Jednocześnie powstał blog, który dzięki bieżącym wpisom dostarcza informacji nie tylko o przebiegu prac nad projektem, ale również o aktualnościach z branży IT.

Z początkiem października opiekę nad gotowym projektem przejmie grupa sprawująca nadzór nad aktualnymi efektami działań stażystów, choć planowane jest też przedłużenie współpracy ze studentami. Premiera narzędzia IT zapowiedziana jest na październik br.