Przejdź do treści

Drużyna skutecznej promocji

Galeria handlowa Agora Bytom zakończyła nietypową akcję marketingową, skierowaną do mieszkańców Górnego Śląska. Drużyna A, czwórka kolorowych pomocników, przez miesiąc prowadziła działania na ulicach Bytomia i Katowic. Kampania realizowana w przestrzeni miasta została wsparta działaniami w Internecie i prasie lokalnej.

Śląska galeria handlowa Agora Bytom zaskoczyła pomysłem na oryginalną i efektywną promocję. By dotrzeć, do jak największej liczby odbiorców wykreowała Drużynę A – czwórkę pomocnych postaci. Przez cały lipiec Awangardowa Andżelika, Ambitny Amadeusz, Aktywna Alicja i Atrakcyjny Antonio pojawiali się w różnych miejscach Bytomia oraz w Katowicach, by umilać codzienność jego mieszkańców. Celem było wzmocnienie wizerunku galerii, jako związanej z regionem i lokalną społecznością.

Od początku zależało nam na tym, by zasięg akcji był jak największy. Drużyna A dotarła do szerokiego grona mieszkańców Górnego Śląska, którzy na co dzień są klientami naszej galerii – mówi Hanna Petters, marketing manager Agory Bytom, która jest pomysłodawcą akcji.

Sukces w sieci

Nim rozpoczęto działania w przestrzeni miasta, Drużyna A zadebiutowała w Internecie. Z początkiem lipca na kanale YouTube śląskiej galerii ukazał się trailer zapowiadający początek akcji. Obejrzało go ponad 3 tysiące widzów. Łącznie do końca miesiąca opublikowano 11 filmików, a łączna liczba ich wyświetleń wyniosła ponad 15 tysięcy.

Równolegle komunikowano Drużynę A w mediach społecznościowych, na profilu Facebook Agory Bytom. Każde video było promowane osobną kampanią i postami sponsorowanymi. Wspierająco zamieszczano zdjęcia z eventów, ale aktywność fanów wzmacniano także wykorzystaniem konkursów. Między innymi aplikacji, dzięki której internauci mogli sprawdzić, która postać Drużyny A najbardziej odpowiada ich osobowości. Całkowity zasięg kampanii w social media objął ponad 330 tysięcy osób. Liczba wyświetleń reklam sięgnęła aż 1,5 mln.

Media społecznościowe okazały się idealnym kanałem komunikacji, który w przypadku Drużyny A musiał pozwalać na dynamiczną interakcję z odbiorcami oraz bieżące informowanie o poszczególnych etapach kampanii – mówi Hanna Petters.

Dobrze zaplanowane działania zaowocowały dużą aktywnością fanów. Wygenerowały dużą liczbę komentarzy pod postami związanymi z akcją i wyraźnie wzmocniły ruch na profilu galerii.

Skuteczne relacje

Drużyna A promowana była również w mediach lokalnych – prasie, portalach internetowych, radiu i telewizji. Wykorzystano m.in. formę wywiadów, reportaży, czy skrótów z poszczególnych działań bytomskich pomocników. Konsekwentne działania media relations zwróciły uwagę dziennikarzy na kampanię Agory Bytom i sprawiły, że jej zasięg wyszedł poza granice Bytomia. W efekcie zainteresowanie nią utrzymało się przez cały lipiec.

Nawet po zakończeniu aktywności Drużyny A, nie zrezygnowano z działań wspierających jej promocję. Realizowano je poprzez publikację filmu podsumowującego, który zakończył komunikację Drużyny A na kanale YouTube Agory Bytom. Dodatkowo galeria handlowa zorganizowała wystawę fotografii, przedstawiających kolorowych pomocników oraz przebieg akcji, które realizowali w trakcie miesiąca.

Możemy przyznać, że kampania zakończyła się pełnym sukcesem. Dowodem tego są efekty w social media, entuzjastyczne opinie bytomian oraz wysokojakościowe publikacje w mediach – podsumowuje Hanna Petters.

Wspólne przedsięwzięcie Agory Bytom, wrocławskiej agencji PR Expert i agencji eventowej Eventariat pokazało, że działania ambientowe mają spory potencjał na rodzimym gruncie, a sama Drużyna A, dzięki oryginalnej formie i efektownej realizacji, wprowadziła nową jakość w promocji polskich galerii handlowych.