Przejdź do treści

Wzrost efektywności produkcji wina dzięki zastosowaniu technologii MasoSine

Broadland Wineries, brytyjski producent i dystrybutor win, od pewnego czasu borykał się z problemem przy przepompowywaniu alkoholu. Firma przez długi czas poszukiwała rozwiązania, które wpłynęłoby na skrócenie czasu opróżniania zbiorników, co w rezultacie znacząco przyczyniłoby się do wzrostu produktywności. Rozwiązaniem okazała się wymiana pomp wyporowych na urządzenia Watson-Marlow.

Broadland Wineries jest jedną z najszybciej rozwijających się firm z branży napojów alkoholowych w Wielkiej Brytanii. Firma, założona w 1965 roku, ma swoją siedzibę w mieście Norwich. Zatrudnia ponad 100 pracowników, którzy kompleksowo zajmują się procesem produkcji wina. W ciągu roku Broadland Wineries produkuje ponad 30 mln litrów alkoholu, które trafia do większości sieci supermarketów.

Podczas jednego cyklu produkcyjnego firma zazwyczaj transportowała do 24 tys. litrów wina. Wcześniej stosowane w zakładzie pompy wyporowe z biegiem lat zaczęły spowalniać przepływ płynów między zbiornikami. Ponadto, pompy przestały sobie radzić ze skoncentrowanym sokiem o wysokiej lepkości, który był wykorzystywany do produkcji niektórych rodzajów wina. Dodatkowo dochodziło do przedostawania się powietrza do pompy, co skutkowało zniszczeniem całej partii produkcyjnej. Biorąc pod uwagę narastające kłopoty ze sprzętem, zarząd firmy zdecydował się na wymianę pomp na urządzenia o większej niezawodności działania i wyższej wydajności.

W zakładach Broadland Wineries przetestowano pompy Watson-Marlow z serii MasoSine, znane z zastosowania przy produkcji artykułów spożywczych. Sinusoidalna konstrukcja wirnika pompy MasoSine zapewnia niskie ścinanie i łagodne pompowanie, które bezpiecznie przenosi delikatny produkt, bez ryzyka jego degradacji.

„Rezultaty wdrożenia technologii Watson-Marlow były natychmiastowe. Obniżenie czasu przepompowywania wina korzystnie wpłynęło na cały proces produkcyjny. Wyjątkowo zaskoczyło nas skrócenie czasu transportowania soku owocowego z całego dnia do czterech godzin” – stwierdził Ryan Tooke, kierownik procesu produkcyjnego w Broadland. Po okresie próbnym firma zamówiła komplet pomp MasoSine 400, które pracują w fabryce już ponad dwa lata. Niedawno złożono zamówienie na kolejne pompy tego typu, a dodatkowo zdecydowano się na wdrożenie modelu EcoSine 40. Nowe urządzenia zostaną wykorzystane w fabryce w procesach transportowych i produkcyjnych.

„Tak jak każda firma staramy się, aby każdy wydatek był przemyślany. Jesteśmy ostrożni w inwestycjach, ale należy przyznać, że projekt obejmujący wymianę pomp na MasoSine okazał się bardzo udany i przełożył się na znaczącą redukcję kosztów produkcji” – podsumował Tooke.