Przejdź do treści

Jaume Cabré w trójkowej audycji „Z najwyższej półki”

W najbliższą niedzielę, 17 sierpnia, w audycji „Z najwyższej półki” w Radiowej Trójce będzie można usłyszeć rozmowę Michała Nogasia z Jaume Cabré. Znakomity kataloński pisarz spotkał się z dziennikarzem Programu 3 Polskiego Radia w Barcelonie i opowiedział m.in. o wydanej właśnie na polskim rynku powieści „Głosy Pamano”.

Miasteczko położone w Pirenejach, czasy współczesne. Nauczycielka Tina znajduje w starej szkole listy, które pisał do swojej nigdy niepoznanej córki prosty nauczyciel. Wbrew własnej woli został wprowadzony do piekła na ziemi… – tak opisuje zawiązanie akcji w „Głosach Pamano” Michał Nogaś, który rozmowę z Jaume Cabré przedstawi w niedzielnej audycji Z najwyższej półki”(17 sierpnia, godz. 21.05). Długi, poruszający wiele, nie tylko literackich wątków wywiad jest jedynym, którego kataloński pisarz udzielił dla polskich mediów.

Akcja powieści toczy się podczas II wojny światowej. To prawda, że pierwszym impulsem, pretekstem był budynek opuszczonej szkoły w małej wiosce w Pirenejach. Zobaczyłem go i… uruchomiłem wyobraźnię. Ale dopiero po wielu miesiącach umiejscowiłem akcję w okresie tuż po zakończeniu wojny domowej, czyli w czasach II wojny światowej. Moim założeniem było napisanie książki o nauczycielach. Poleciłem, już po zakończeniu pisania, żeby na okładce książki opublikowano zdjęcie uczniów. Szkolne, klasowe zdjęcie z tamtych lat. Pojawiło się ono także na okładkach wydań w obcych językach. Chciałem, żeby jasno było widać, że „Głosy Pamano” są opowieścią o nauczycielach. – mówi w rozmowie z Michałem Nogasiem pisarz, który dodaje, że jednym z głównych wątków w jego książce jest przebaczenie. Dopiero po latach pracy nad tą książką zdałem sobie sprawę, że piszę o historycznych wydarzeniach, o przebaczeniu. Uświadomiłem sobie to, gdy pracowałem nad postaciami konkretnych bohaterów – wyjaśnia Cabré.

„Głosy Pamano” wydane zostały najpierw w Katalonii, w 2004 roku. – Zaraz potem, w prasie pojawiły się bardzo pochlebne recenzje: „To nadzwyczajna opowieść o blaskach i cieniach wojny, o bohaterach i tchórzach, o sile przeżycia i kruchości pamięci historycznej” – cytuje jednego ze znanych katalońskich krytyków literackich Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia.

Bez „Głosów Pamano” nie byłoby napisanej później przez Cabré, ale wydanej u nas w ubiegłym roku powieści „Wyznaję”, która zachwyciła polskich czytelników. – Historia opisana w „Wyznaję” zaczyna się dokładnie w tym miejscu, w którym w „Głosach Pamano” się skończyła – mówił Michał Nogaś w Trójkowej audycji „Do południa”.

Jak wyjaśnia Anna Sawicka, autorka przekładów obu wydanych w Polsce książek Cabré, przeszłość historyczna przeplata się w „Głosach Pamano” z czasami współczesnymi. Bohaterka próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o autorze listów oraz odnaleźć zaginione dziecko. – Z ogromnym zainteresowaniem śledzimy efekty tego poszukiwania. Staramy się odgadnąć jaka będzie prawda, jak wynik poszukiwań wpłynie na życie nauczycielki – opowiadała w Trójce Anna Sawicka w rozmowie z Janem Niebudkiem.

– W książce nie ma postaci, które byłyby jednoznacznie dobre albo złe. Wszyscy robią rzeczy, nad którymi moglibyśmy dyskutować. Każdy ponosi swoją część winy i każdy jest też bohaterski i odważny – mówi słuchaczom Programu 3 Jaume Cabré.

Książka – opatrzona Trójkowym Znakiem Jakości – ukazała się w Polsce 13 sierpnia nakładem Wydawnictwa Marginesy. Jej autor będzie gościem literackiego Festiwalu Conrada (Conrad Festival), który odbędzie się w dniach 21-27 października w Krakowie.

Całą rozmowę Michała Nogasia z Jaume Cabré będzie można usłyszeć w najbliższym wydaniu „Z najwyższej półki” w niedzielę, 17 sierpnia, o godz. 21.05.