Przejdź do treści

Rekordowe obroty na rynku sztuki

Tagi:

Według najnowszego raportu portalu artnet, sprzedaż na aukcyjnym rynku sztuki wzrosła w ciągu ostatniego półroczna o 19 proc. To jednak nie koniec dobrych wieści.

Według danych artnet, sprzedaż na aukcyjnym rynku sztuki w drugim kwartale obecnego roku osiągnęła poziom 6,4 mld dolarów. Wynik ten jest o 7 proc. lepszy niż przed rokiem. Całe pierwsze półrocze zamknęło się z kolei sprzedażą na poziomie 8,6 mld dolarów. W zeszłym roku, który jest uważany za rekordowy, przez pierwszych sześciu miesięcy udało się zlicytować prace o łącznej wartości 7,2 mld dol.

Artystą,  którego prace w pierwszym półroczu zostały sprzedane za najwyższą łączną kwotę był Pablo Picasso. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku sprzedano prace hiszpańskiego mistrza  o łącznej wartości 345,8 mln dolarów. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazł się Andy Warhol, którego prace zostały sprzedane za 299,2 mln dolarów, a na trzecim Francis Bacon z wynikiem na poziomie 236,5 mln dolarów. Na kolejnych pozycjach znaleźli się jeszcze Claude Monet (177,6 mln dol.), Qi Baishi (168,9 mln dol.), Gerhard Richter (159,2 mln dol.), Mark Rothko (146,4 mln dol.), Jean – Michel Basquiat (131,9 mln dol.), Alberto Giacometti (115,7 mln dol.) oraz Zhang Daqian (115,5 mln dol.). Jako ciekawostkę można dodać, że pierwsza kobieta w tym rankingu Yayoi Kusama uplasowała się na 72 pozycji ze sprzedażą na poziomie 17,9 mln dolarów.

W pierwszym półroczu wzrosła również liczba prac, które zostały zlicytowane za więcej niż 1 mln dolarów. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy obecnego roku takich transakcji było aż 1 140. Było ich tym samym o 21 proc. więcej niż przed rokiem. Warto dodać, że w omawianym okresie sprzedano aż 83 prace w kwocie przekraczającej 10 mln dolarów. Najdroższą z nich był obraz Bernetta Newmana Black Fire I, który zmienił właściciela za 84,1 mln dolarów. Dane artnet potwierdzają opublikowane wcześniej informacje dwóch czołowych domów aukcyjnych. Zarówno Christie’s jak i Sotheby’s w pierwszym półroczu obecnego roku zanotowało wzrost sprzedaży o 22 proc.

– To już kolejny rok, w którym rośnie sprzedaż na aukcyjnym rynku sztuki. Jeśli drugie półrocze obecnego roku będzie na nim tak udane jak pierwsze, to może dojść do pobicia kolejnego rekordu w obrotach. Niezależnie jednak czy do tego dojdzie czy nie, to 2014 r. będzie z pewnością jednym z lepszych w historii czołowych domów aukcyjnych. – mówi Karolina Nowak, Zarządzająca Inwestycjami w Dzieła Sztuki w Wealth Solutions.