Przejdź do treści

MEWA działa ekologicznie i w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju

Tagi:

Firma MEWA zaopatruje w swoje czyściwa wielu klientów reprezentujących handel, przemysł, rzemiosło i gastronomię. Tekstylia przemysłowe oferowane są w ramach kompletnej usługi (full-service), tzn. czyściwa są dostarczane do klienta, odbierane do prania, ponownie dostarczane już czyste, a zużyte są wymieniane na nowe. Taka usługa już sama w sobie jest bardzo ekologiczna, bowiem czyściwo wielokrotnego użytku może być prane do 50 razy.

W firmie MEWA realizowane jest strategiczne zarządzanie ochroną środowiska w oparciu o normy ISO, co jest z korzyścią dla klienta i dla środowiska naturalnego, bowiem MEWA bardzo oszczędnie wykorzystuje materiały, surowce i zasoby.

zdj 1 ekologiczne otoczenieNowoczesna technika w służbie ochrony środowiska

MEWA pierze czyściwa, wykorzystując biodegradowalne środki piorące i czyszczące, dozując je w możliwe minimalnych dawkach. W porównaniu z tradycyjnymi metodami prania oznacza to redukcję obciążenia środowiska naturalnego o ponad 85%.

Stosując specjalny system ponownego wykorzystania wody do płukania i do prania – technologię kaskadową – zaoszczędzić można do 50% wody, w porównaniu z tradycyjnie stosowanymi technologiami prania. Natomiast stosowane w procesach prania instalacje kotłów parowych są wyposażone w wysokotemperaturowe komory spalania i płuczki gazów spalinowych. Wszystkie procesy sterowane są automatycznie. Miesięcznie pranych jest w ten sposób ponad 9 mln sztuk czyściw.

Poza tym, nadająca się jeszcze do użytku woda jest odfiltrowywana z ostatniego płukania, uzdatniana i wykorzystywana ponownie w procesie prania. Brudna woda zanieczyszczona olejami, tłuszczami i rozpuszczalnikami, może być w ten sposób przekształcona w wodę o stopniu czystości wynoszącym nawet 99,8%. Wypłukiwane podczas prania z czyściw zużyte oleje wykorzystywane są ponownie jako źródło energii w zakładzie MEWY lub np. w lokalnych ciepłowniach.

Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom w 2012 roku pozyskano w procesie prania niemal 7 mln litrów oleju.

Ponowne wykorzystanie ciepła

Ciepło odzyskiwane w procesie prania zamieniane jest w zakładach firmy MEWA w energię.

MEWA stosuje wielostopniowe systemy odzyskiwania ciepła, które umożliwiają wykorzystanie ciepła odpadowego powstającego w zakładzie – w ten sposób woda używana w produkcji jest wstępnie nagrzewana i maszyny produkcyjne zasilane są całkowicie ciepłem odpadowym z większych instalacji. Umożliwia to pokrycie do 80 % zapotrzebowania energii przez linie piorące i suszące czyściwa tekstylne.

MEWA stawia na zrównoważony rozwój

W 2012 r. firma MEWA zainwestowała około 28,8 mln euro w innowacje w swoich zakładach, w tym w technologie służące ochronie środowiska. Ciągła optymalizacja urządzeń i instalacji technologicznych i ekologicznych pozwala sukcesywnie redukować obciążenie środowiska naturalnego.

Ta strategia firmy MEWA została doceniona, bowiem jesienią 2013 r. MEWA nominowana została do Niemieckiej Nagrody za Zrównoważony Rozwój i zaliczona została do grona trzech najlepszych niemieckich firm w kategorii „Najbardziej zrównoważony produkt/usługa w Niemczech“.

To pokazuje, iż MEWA jest na dobrej drodze, realizując swoją koncepcję zrównoważonego rozwoju.

Więcej informacji na: www.mewa-service.pl

 

MEWA Textil-Management 
niem standFirma MEWA zaopatruje firmy w całej Europie, gdzie posiada 42 placówki, oferując odzież zawodową i ochronną, czyściwa tekstylne, wycieraczki do butów, maty olejowe oraz artykuły bhp pod marką „WorldWideWork by MEWA”. 4500 pracowników obsługuje ponad 165 000 klientów w przemyśle, handlu, rzemiośle i gastronomii. W 2012 roku firma osiągnęła obroty w wysokości 528 mln euro.

Założona w 1908 roku MEWA, jest dzisiaj czołowym producentem w segmencie tekstyliów przemysłowych. W listopadzie 2011 roku, w ramach Niemieckiej Nagrody za Zrównoważony Rozwój, MEWA wyróżniona została jako jedna z trzech najlepszych niemieckich firm (Top 3) w kategorii „Najbardziej zrównoważony produkt/usługa w Niemczech“. Już w 2011 roku wydawnictwo Deutsche Standards przyznało firmie tytuł „Lidera Światowego Rynku”, a w 2013 roku firma ponownie została wyróżniona jako „Marka Stulecia“.