Przejdź do treści

Qumak S.A. zainstaluje nowoczesny radar dla IMiGW

Qumak S.A. wybuduje stację radarową dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Będzie ona m.in. ostrzegać przed gwałtownymi burzami, tornadami i powodziami. Wartość zlecenia to 15,4 mln zł brutto

Qumak, w konsorcjum z Zakładem Techniczno-Budowlanym „Polbau”, wzniesie na górze Św. Anny w ciągu najbliższych 13 miesięcy najnowocześniejszą stację radarową w Polsce. Zakres prac obejmuje dostarczenie, instalację i uruchomienie magnetronowego radaru meteorologicznego wraz z zaprojektowaniem i zbudowaniem infrastruktury pozwalającej na jego właściwe funkcjonowanie. Qumak dostarczy także oprogramowanie, udzieli licencji i zintegruje urządzenie z cywilną i wojskową siecią radarów meteorologicznych w Polsce. Wartość prac wynosi 15,4 mln zł brutto (12,5 mln zł netto).

 – To kolejny pozyskany przez nas kontrakt, który wpisuje się w strategiczny dla kraju system ostrzegania przed klęskami żywiołowymi – mówi Paweł Jaguś, prezes Qumak S.A. – Projekty poprawiające bezpieczeństwo i komfort życia obywateli to coraz bardziej perspektywiczny rynek, który jest dla nas ciekawym kierunkiem rozwoju, ponieważ możemy tu wykorzystać nasze kompetencje z wielu obszarów technologicznych – podkreśla prezes Jaguś.

Przypomnijmy, że obecnie spółka tworzy m.in. Informatyczny System Osłony Kraju (ISOK). Jest to unikatowy w skali Europy projekt pozwalający na ograniczenie strat powodowanych przez gwałtowne zjawiska meteorologiczne.