Wianki po szwedzku w IKEA Katowice

Midsommar, czyli przesilenie letnie, to jedno z najważniejszych świąt w szwedzkim kalendarzu. Z tej okazji katowicka IKEA zaprasza do świętowania już w najbliższy piątek (20 czerwca) całe rodziny. Wspólne grillowanie, tradycyjne szwedzkie potrawy, zabawy i konkursy dla najmłodszych to tylko część atrakcji.

Szwedzi, którzy z natury są powściągliwi i spokojnie, kompletnie zmieniają swoje oblicze w tym dniu. W Midsommar zdecydowanie bliżej im do Gruzinów, Włochów lub Greków, niż typowych Skandynawów.

Midsommar jest obchodzone w weekend, który przypada najbliżej dnia św. Jana (24 czerwca). Przesilenie letnie od zawsze jest bardzo hucznie obchodzone w całej Szwecji. Duża część Szwedów już kilka dni wcześniej rozpoczyna świętowanie w letniskowych domkach, nad wodą i w najbardziej turystycznych częściach kraju.

– Bez względu na miejsce zamieszkania, całe rodziny lub grupy przyjaciół zbierają się w piątek przed Midsommar na trawiastym placu, gdzie można się bawić i tańczyć – opisuje zwyczaje Aneta Mrówka z katowickiego sklepu IKEA.  Tradycyjnie ustawia się także długie stoły, na których lądują tradycyjne dania. Centralne miejsce placu zajmuje słup majowy, który jest przyozdobiony zielonymi gałązkami i kwiatami. W tym miejscu organizuje się liczne zabawy, konkursy oraz tańce dla najmłodszych i dorosłych. Zabawy często trwają do białego rana – podkreśla Aneta Mrówka.

Obchodów związanych z Midsommar nie mogło zabraknąć w IKEA Katowice. Sklep zaprasza w piątek (20 czerwca) na rodzinny piknik przy grillu, który potrwa od 12:00 do 19:00. Będzie można załapać się zarówno na obiad, jak i kolację.

– Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, ale także dorośli nie będą się nudzili – informuje Aneta Mrówka. – Dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach z nagrodami oraz wyszaleć się na dmuchanej zjeżdżalni i w baseniku z piłkami. Zorganizujemy także rodzinny turniej w badmintona oraz wyłonimy mistrza gry w tenisa ziemnego. Na wszystkich świętujących czeka jeszcze wiele innych rodzinnych atrakcji.

Szwedzkie Midsommar to także tradycje kulinarne. Specjalnie na tę okazję kucharze IKEA w strefie restauracyjnej będą serwować szwedzki lax pudding, którego głównymi składnikami są ziemniaki, łosoś i śmietana. Typowy jadłospis dla Midsommar będzie uzupełniała tarta z truskawkami i napój z czarnego bzu.

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu