Przejdź do treści

Aplikacja bardzo kulturalna

Darmowe bilety do teatru, kina czy opery, najnowsze albumy muzyczne i ciekawe książki. To nagrody, które za uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta otrzymają użytkownicy bezpłatnej aplikacji Kod Kultury Miasta. Jest ona nośnikiem nowoczesnego programu, który ma zwiększyć uczestnictwo mieszkańców w kulturze.

W życiu kulturalnym bierze udział zaledwie odsetek polskiego społeczeństwa. Pomimo tego, że oferta instytucji kulturalnych jest coraz bogatsza i atrakcyjniejsza, aktywne uczestnictwo deklaruje jedynie nieco ponad 3% Polaków. Toczy się dyskusja, w jaki sposób zmienić tę sytuację i zachęcić ludzi do odwiedzania teatrów, muzeów czy filharmonii. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszedł Wrocław, który przygotowuje się do tego, by w 2016 roku godnie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wydział Kultury postanowił uruchomić program Kod Kultury Miasta, który nagradza za aktywność kulturalną. Nośnikiem Kodu Kultury Miasta jest intuicyjna i atrakcyjna wizualnie aplikacja. Mogą z niej skorzystać zarówno użytkownicy telefonów z systemem iOS, jak i szersze grono użytkowników Androida.

Jak to działa? Aplikacja zainstalowana na smartfonie umożliwia zbieranie punktów za każdą wizytę w muzeum, teatrze czy kinie. Jej funkcjonowanie opiera się na kodzie QR, unikalnym dla każdego użytkownika. Kupując bilety w danej instytucji kulturalnej, wystarczy zbliżyć kod QR do czytnika, a punkty automatycznie zostaną zapisane na koncie. W dowolnym momencie można wymieć je na nagrody w postaci darmowych biletów, zniżek czy nagród rzeczowych.

Aplikacja jest atrakcyjna wizualnie i przyjazna w użytkowaniu. Z żółtej ikonki wita nas ludzik w meloniku, który zgrabnie układa się w kształt litery K. Korzystanie z aplikacji jest bardzo intuicyjne. Poza zbieraniem punktów, umożliwia ona również sprawdzanie ilości zgromadzonych punktów oraz przeglądanie dostępnych nagród. Kod Kultury Miasta posłuży użytkownikom także za przewodnik po aktualnych wydarzeniach kulturalnych we Wrocławiu. Intencją twórców jest stworzenie społeczności wokół Kodu Kultury Miasta.  – W przyszłości za pomocą aplikacji będziemy mogli ocenić dany spektakl oraz przeczytać opinie innych użytkowników na jego temat – mówi Grzegorz Jabłoński z firmy Fream, twórca aplikacji. – Program jest zintegrowany z innymi platformami społecznościowymi, dlatego z łatwością podzielimy się ze znajomymi na Facebooku, że właśnie obejrzeliśmy premierowy pokaz „Transformersów” – dodaje.

Projekt Kod Kultury Miasta dzięki nowoczesnej aplikacji został dostosowany do potrzeb rosnącej liczby użytkowników nowych technologii. Jednak program nie wyklucza osób, które nie korzystają ze smartfonów. Dla wspomnianej grupy nośnikiem kodu jest specjalna karta. Warto dodać, że zarówno nośnik formie karty, aplikacja, jak i korzystanie z systemu są bezpłatne.

Aplikacja Kod Kultury Miasta ma zachęcić użytkowników do większego udziału w wydarzeniach kulturalnych – im częściej będą w teatrze czy muzeum, tym więcej otrzymają promocyjnych biletów na kolejne wydarzenia. Na razie program jest unikalny w skali kraju i skorzystamy z niego wyłącznie we Wrocławiu. Jeśli pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę i zachęci społeczeństwo do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, być może zaadaptują go również inne polskie miasta.

Więcej informacji o programie, nagrodach oraz lista instytucji, które obecnie włączyły się do programu na : www.wroclaw.pl/kodkultury.