Przejdź do treści

Pierwszy punkt selektywnej zbiórki odpadów w Swarzędzu – STENA EkoStacja

W Swarzędzu powstał pierwszy punkt selektywnej zbiórki odpadów – STENA EkoStacja przy ul. Rabowickiej 2. W placówce można oddać wszystkie surowce wtórne, odpady elektryczne i elektroniczne, a także odpady niebezpieczne, wielkogabarytowe i drobne o czym w ostatni weekend przekonali się mieszkańcy uczestniczący w wielkiej ekowymianie. Zebrano blisko tonę odpadów, rozdano nasiona i sadzonki kwiatów, a co najważniejsze odwiedzający stację mogli wziąć udział w licznych warsztatach. Otwarcie EkoStacji zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz – Anny Tomickiej.

Mieszkańcy Swarzędza i okolicy nie muszą martwić się, gdzie zostawić surowce wtórne, elektrośmieci czy odpady niebezpieczne. Powód?W Swarzędzu powstała STENA EkoStacja –pierwszy punkt selektywnej zbiórki odpadów, w którym mieszkańcy Poznania, Swarzędza i okolic mogą oddać wszystkie surowce wtórne (butelki PET, puszki, makulaturę), odpady elektryczne i elektroniczne (RTV i AGD, telefony, świetlówki, komputery), a także odpady niebezpieczne (tonery, baterie, akumulatory, aerozole), wielkogabarytowe (meble, złom, gruz) i drobne. Wszystkie zostaną poddane recyklingowi lub utylizacji, zgodnie z obowiązującymi standardami i normami, co przyczyni się nie tylko do zmniejszenia wykorzystania surowców naturalnych, ale także pozwoli ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

STENA EkoStacjato inwestycja firmy Stena Recycling – lidera w dziedzinie kompleksowego zarządzania odpadami i recyklingu. Usytuowana jest na ulicy Rabowickiej 2 w Swarzędzu, w dogodnym lokalizacyjnie punkcie, który znają już mieszkańcy miasta korzystający z punktu Stena AutoZłom. Oficjalne otwarcie miało miejsce 15 maja br. Wzięła w nim udział Joanna Sonnak, reprezentująca Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz, przedstawiciele Rady Miasta, Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz mediów, a także firm współpracujących ze Steną Recycling. Natomiast w sobotę, 17 maja, EkoStację odwiedzili mieszkańcy Swarzędza, którzy oddali blisko 700 kg elektroodpadów, ponad 120 kg kartonu, blisko 100 kg makulatury mieszanej, 16 kg butelek PET oraz 4 kg nakrętek plastikowych. Najmłodsi uczestnicy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w konkursach edukacyjnych dotyczących recyklingu oraz tworzyli instrumenty perkusyjne z odzyskanych surowców.

Dotychczas mieszkańcy Swarzędza i okolic musieli korzystać z punktów selektywnej zbiórki odpadów w Poznaniu, Chludowie i Suchym Lesie. Dlatego Wojciech Gielnik, dyrektor oddziału Stena Recycling w Swarzędzu ma nadzieję, że otwarcie STENA EkoStacji, skłoni mieszkańców pobliskich miejscowości do większego zaangażowania w segregację surowców oraz rozważniejszego pozbywania się elektrośmieci i odpadów niebezpiecznych”. Swarzędzki oddział Steny Recycling jest największą placówką firmy, zatrudniającą 70 pracowników i świadczącą kompleksowe usługi gospodarowania odpadami, a także usługi środowiskowe. Odział rocznie przetwarza 18 000 ton makulatury, co pozwala zaoszczędzić 30 600 000 kg CO2 – taka ilość CO2 wytwarzana jest podczas podróży samolotem przy blisko 2000 okrążeń Ziemi. Wyprodukowanie tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew – to oznacza, że w ciągu roku oddział Stena Recycling w Swarzędzu pozwala uchronić 300 000 drzew rocznie.

Zdaniem Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, Anny TomickiejOtwarcie STENA EkoStacji to ogromne udogodnienie dla mieszkańców gminy Swarzędz, którzy do tej pory musieli korzystać z punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w pobliskich miejscowościach. Nowa EkoStacja jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby Swarzędza, zgodną z naszym mottem Swarzędz – dobrze trafiłeś i dlatego objęcie patronatem honorowym jej otwarcia uważam za słuszną decyzję”.

STENA EkoStacja w Swarzędzuto już druga w Polsce stacja recyklingu dla mieszkańców, którazostała stworzona przez firmę na bazie skandynawskich doświadczeń w zakresie organizacji oraz prowadzenia zbiórki odpadów i jest doskonałym przykładem połączenia rozwiązań ekologicznych i efektywnych ekonomicznie. Pierwsza STENA EkoStacja powstała w 2012 roku w Warszawie – można w niej oddać wszystkie surowce wtórne oraz odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne. Poddane one zostają recyklingowi lub utylizacji, zgodnie z obowiązującymi standardami i normami. Wartości dla środowiska i mieszkańców, które niesie jej obecność zostały docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Organizacja ta uznała funkcjonowanie stacji za przykład Dobrej Praktyki w zakresie dbania o środowisko. Tym samym warszawska STENA EkoStacja wyróżniona została w rocznym raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2012” oraz jako „Odpowiedzialna Inicjatywa Miesiąca” przez CSR.pl.

STENA EkoStacja mieści się na ulicy Rabowickiej 2, w Swarzędzu,jest czynna przez cały tydzień, od pn. do pt. w godz. od 7.00 do 17.00, a w weekendy od 8.00 do 14.00. Po obiekcie można poruszać się samochodem wzdłuż tras prowadzących do właściwych kontenerów zaznaczonych na mapce. Do stacji można dojechać autobusami linii 407,S8, S9 lub samochodem.