„Teoria Wszystkiego” – efekt Chimney’a!

Już jutro, 23 maja do kin wchodzi najnowszy film Terry Gilliama „Teoria wszystkiego” (ang. „The Zero Theorem”). Reżyser uznawany jest przez wielu za mistrza opowiadania niezwykłych filmowych historii. Przy tworzeniu artystycznej warstwy wizualnej tego filmu pracowały ekipy międzynarodowej grupy Chimney. Wspólnie pracowano nad ponad 100 ujęciami efektowymi, a polscy specjaliści wykonali znaczą część animacji 3D będącej składową efektów do tego filmu.

Największymtechnicznym wyzwaniem były sceny, w których pojawia się gigantycznych rozmiarów komputer, przy którym pracuje główny bohater Qohen Leth. Część elementów niezbędnych do nakręcenia tych scen została skonstruowana na planie filmowym, a wybudowany obiekt otoczono greenscreenem.Zdecydowano, że Chimney zajmie się stworzeniem całej reszty oprawy. Efekty wizualne to wygenerowanie tysięcy widocznych na ekranie kabli, rur, śrub, belek i innych elementów. Udało się urealnić i ożywić filmową przestrzeń. Nad koncepcją tych ujęć pracował oddział berliński, a cały trójwymiarowy model 3D wraz z teksturami powstał w Warszawie. Oświetlenie cyfrowych scen efektowych i ich finalny rendering miał miejsce w Sztokholmie.

 

– Chcąc jak najlepiej i jak najsprawniej wykonać ten ogrom pracy, który postawił przed nami reżyser, zdecydowaliśmy się wykorzystać potencjał wszystkich naszych europejskich biur. Wyzwaniem były szczególnie te sceny, których reżyserska koncepcja zmieniała się zupełnie nagle i niemal w ostatniej chwili. Jednak przy pracy z takim geniuszem jak Terry Gilliam to nic zaskakującego, a stawiane przez niego coraz to ambitniejsze zadnia działają na zespół bardzo motywująco – mówi Andreas Hylander VFX Producent Chimney’a.

 

– Jest to kolejny projekt, w którym skutecznie i z sukcesem połączyliśmy siły wszystkich biur naszej międzynarodowej grupy – mówi Marcin Drabiński, VFX Supervisor, który w Chimney Poland nadzorował prace graficzne. – Dodatkowo praca przy takich ambitnych projektach jak ten daje wszystkim zaangażowanym dużo satysfakcji.

 

Dystrybutorem filmu w Polsce jest Gutek Film (www.gutekfilm.pl)

 

O pracy Chimneya przy efektach do tego filmu można przeczytać na łamach „Film&TV Kamera” 01/2014 : http://filmtvkamera.pl/artykul/zero-theorem-zero-kompromisow

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu