Przejdź do treści

Przychody i zyski IQ Partners konsekwentnie w górę

Fundusz IQ Partners S.A. opublikował jednostkowy i skonsolidowany raport z wyników finansowych za I kwartał 2014 roku. W raporcie Grupa Kapitałowa IQ Partners chwali się konsekwentnym i dynamicznym wzrostem przychodów oraz zysków. W pierwszym kwartale br. skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły prawie 9 mln zł, a skonsolidowany zysk ok. 3 mln zł.

Notowany na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie IQ Partners jest największym w Polsce funduszem inwestującym w projekty technologiczne na wczesnym etapie rozwoju. Do tej pory fundusz – bezpośrednio lub za pośrednictwem swoich inkubatorów InQbe, Ventures Hub, IQ Venture Capital – zrealizował ponad 100 inwestycji za łączną kwotę ponad 50 mln zł.

W pierwszym kwartale 2014 roku Grupa Kapitałowa IQ Partners uzyskała skonsolidowany zysk netto w wysokości 2,92 mln zł. Przy skonsolidowanym zysku netto na poziomie 1,95 mln zł na 31 marca 2013 r. daje to poprawę wyniku o 49,8%. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 53,7% – do 8,97 mln zł na koniec pierwszego kwartału br. Wartość skonsolidowanych aktywów netto wyniosła 38,5 mln zł.

Zgodnie z obraną strategią IQ Partners w 2014 roku zrezygnowało z intensywnego poszukiwania projektów do swojego portfela. W roku ubiegłym fundusz umocnił swoją pozycję lidera pod względem ilości spółek w portfelu, inwestując łącznie w 24 nowe pomysły. Jak twierdzi prezes funduszu, Maciej Hazubski, ubiegły rok zaowocował jednymi z najbardziej obiecujących inwestycji. Równocześnie zapowiada, że w roku bieżącym fundusz koncentrować się będzie głównie na poszukiwaniach kapitału na dalszy, dynamiczny rozwój projektów z portfela oraz na całkowitych lub częściowych wyjściach z obecnych inwestycji:

– Osiągnięte w pierwszym kwartale wyniki wyraźnie pokazują, że spółki z naszego portfela zaczynają się rozwijać bardzo dynamicznie. Kilka z nich jest już nawet gotowych na wyjście z inwestycji i na poszukiwaniu inwestorów do tych projektów będziemy się w tym kwartale koncentrować najbardziej – mówi Maciej Hazubski, prezes zarządu IQ Partners S.A.

Realizację powyższych zapowiedzi otworzyło na początku kwietnia br. pozyskanie anioła biznesu do jednej ze spółek z portfela – Prowly.com Sp. z o.o. Tym samym do grona inwestorów w projekcie tej internetowej aplikacji dla PR-owców dołączył znany biznesmen, twórca serwisu PizzaPortal.pl, Lech Kaniuk. Kilka tygodni później drugą rundę finansowania pozyskała spółka technologiczna BSS Poland S.A. Projekt rozwijany jest przez doświadczonych ekspertów z dziedziny bankowości i branży płatności elektronicznych m.in. przez Krzysztofa Trojaka, jednego z twórców sieci bankomatów, oraz Krzysztofa Gajóra, wieloletniego prezesa NCR Polska.